-
A magyarországi gyógyfürdők köre messze nem azonos a hazai termálfürdőkével.
-
Sőt, talán meglepően hangzik, de egy gyógyfürdő létesítéséhez nem is feltétlenül kell gyógyvíz, de még termálvíz sem.
-
Összegyűjtöttük milyen gyógyvizes fürdőhelyek vannak Magyarországon.
Sokan a termálfürdők szinonimájaként használják a gyógyfürdő elnevezést, ami azonban nem állja meg a helyét. Bár az tény, hogy a hazai termálfürdők és gyógyfürdők közös halmaza meglehetősen nagy. Termálfürdőnek azokat a fürdőket nevezzük, amelyek vízellátását meleg vizes forrásból, vagy forrásokból biztosítják.
Az esetek többségében a víz gyógyvíz minősítése, valamint fürdőgyógyászati szolgáltatások bevezetése után ezekből a fürdőkből, fürdőhelyekből lesznek a gyógyfürdők. Ugyanakkor valójában pusztán a gyógyvíz minősítésű víztől nem lesz egy termálfürdőből gyógyfürdő. Sőt, ez talán meglepő lesz, de feltétlenül gyógyvízre sincs szükség egy gyógyfürdő létesítéséhez.
A gyógyfürdő egy jogi kategória, egy rendeletben szabályozzák, hogy mit lehet így nevezni. Ez alapján Magyarországon a gyógyfürdő egy olyan létesítmény, amely gyógyiszap, gyógyvíz, illetve egyéb természetes gyógytényező (tipikusan szén-dioxidos gázfeltörés) révén végez fürdőgyógyászati kezelést. Illetve az is gyógyfürdőnek számít, ahol ásványvíz, termálvíz, vagy akár melegített közműhálózati víz (!) felhasználásával végzett hidroterápiás kezelések mellett egyéb gyógymódok felhasználásával teljes körű fizioterápiás ellátást nyújtanak.
Pontosan meghatározzák, hogy a gyógyfürdő titulus használatához milyen iratok benyújtása szükséges, majd ezeket megvizsgálva a kormányhivatal ad engedélyt a név használatára. Ezen belül egyébként a kapacitásuk és a kínált gyógyszolgáltatások alapján háromféle kategóriába sorolják a gyógyfürdőket: helyi, körzeti, vagy országos hatókörű.
Azaz a gyógyfürdőhöz nem is feltétlenül kell gyógyvíz, sőt víz sem, – elég csak a Mátraderecskei mofettára gondolni, ami szintén gyógyfürdő – bár tény, hogy 10-ből 9 esetben azért gyógyvízzel is rendelkeznek a gyógyfürdők.
Magyarországon a gyógyfürdők hatósági nyilvántartását sokáig az ÁNTSZ végezte, de 2018 vége óta ez már a Fővárosi Kormányhivatal feladata. Ez alapján összeállítottuk a hazai gyógyfürdők listáját. Ezen belül kiemelnénk 16 gyógyfürdőt – teljesen szubjektív módon, de messze nem találomra – amiket külön is merünk ajánlani, mert a saját kategóriájukban szerintünk jó választásnak számítanak, de utána felsoroljuk az összes többi magyarországi gyógyfürdőt is. Jöjjön a lista…
Mezőkövesd – Zsóry Gyógy- és Strandfürdő
Penészlek – Ligetalja Gyógyfürdő és Termál Hotel
Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő
Tiszakécske – Barack Gyógy- és Élményfürdő
Budapesti gyógyfürdők:
Pesterzsébeti Jódos-Sós Gyógyfürdő
Vidéki gyógyfürdők:
Balatonfüred – Annagora Aquapark
Balmazújváros – Kamilla Gyógyfürdő
Bükkszéki Gyógy- és Strandfürdő
Debrecen – Aquaticum Gyógyfürdő
Fehérgyarmat – Kórház és Gyógyfürdő
Hajdúböszörmény – Bocskai Gyógyfürdő
Kalocsa – Uszoda és Gyógyfürdő
Kiskunfélegyháza – Gyógyfürdő és Rehabilitációs Központ
Kiskunmajsa – Jonathermál Gyógyfürdő
Kisújszállás – Kumánia Gyógyfürdő
Miskolctapolca – Barlangfürdő és Aquaterápia
Mosonmagyaróvár – Flexum fürdő
Mórahalom – Szent Erzsébet Gyógyfürdő
Nyírbátor – Sárkány Gyógyfürdő
Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő fürdői
Orosháza-Gyopárosfürdői Gyógyfürdő
Pécsvárad – Baráthegyi Gyógyház
Szeged – Napfényfürdő Aquapolis
Szolnok – Tisza Szálló Gyógyfürdő
Tiszavasvári Gyógy- és Strandfürdő
Visegrád – Thermál Hotel Visegrád, Rehabilitációs Szakkórház és Gyógyfürdő