-
Amikor nyáron hideg van, vagy esik az eső, esetleg mindkettő egyszerre, akkor sok Balatonnál nyaraló menne termálfürdőbe.
-
Adunk nekik néhány tippet.
Amikor hűvösebb az idő, akkor a Balatonnál nyaralók közül sokan döntenek úgy, hogy felkeresik valamelyik közeli termálfürdőt. Ahogy korábban írtuk, abból szempontból nincsenek könnyű helyzetben, hogy a közvetlen parti településeken nincs (igazi) termálfürdő. Többet-keveset tehát mindenképpen utazni kell, amit tömegközlekedéssel nem mindig egyszerű megoldani, marad tehát az autó – ha van. Szintén számítani kell arra, hogy ilyenkor sokan mások is valamelyik közeli termálfürdő felé veszik az irányt, ezért a Balatonhoz közel lévő fedett fürdőkben nagy lehet a tömeg.
Következzenek tehát a szóba jöhető Balaton-közeli termálfürdők. Attól függően, hogy a tónak éppen melyik részén vagyunk, más és más fürdő lehet a jó választás. Ami talán még jó hír, hogy a lenti fürdők közül több minősített gyógyvízzel is rendelkezik.
Buzsák (Csisztapuszta) – Csiszta Fürdő
A Csiszta Fürdő kitűnő gyógyvízzel rendelkezik, fedett és szabadtéri medencék közül egyaránt válogathatunk. A hátrányát sokáig a megközelítése jelenthette, hiszen Fonyód felől csak egy földúton volt elérhető. Azonban ezt az utat 2023 végén végig leaszfaltozták, így már kényelmesen és viszonylag gyorsan megközelíthető a termálfürdő Fonyód irányából. Azt azért érdemes tudni, hogy ez nem egy kétsávos autóút, hanem igazából egy széles bicikliút. Emiatt sebességkorlátozás van rajta érvénybe és biciklis forgalomra is számítani kell. Balatonfenyves irányából kisvasúton is eljuthatunk a fürdőhöz, ráadásul kimondottan kedvező áron. Nem kifejezetten kisgyerekeseknek való fürdő, inkább a kifejezetten gyógyulni, pihenni vágyó felnőtteknek ajánlható.
Szántódtól 40 kilométert kell utazni déli irányba a településre, de megéri. Viszonylag nagy területű és kapacitású fürdőről van szó. Gyógyvizes és élménymedencékkel egyaránt rendelkezik és ez Somogy vármegye egyetlen gyógyhelye. A Balaton déli partján nyaralóknak – és autóval rendelkezőknek – talán Igal jelentheti a legjobb választást. Rendszeresen szerveznek programokat, gyakran sztárfellépők is megfordulnak a fürdőben.
Siófoktól 41 kilométert kell utazni a hangulatos termálfürdőhöz. Sajnos egy néhány évvel ezelőtti tűzeset miatt a fedett medencetért nem használható, de a szaunavilág, valamint a fedett gyerekpancsoló üzemel. Ezen felül egész jó a szabadtéri medenceválasztékuk is.
A Balaton délnyugati részétől 14 kilométerre található a település. Talán kevésbé ismert, ezért amolyan titkos tipp is lehet. Ami talán a hátrányaként felhozható, hogy kissé szűkös a fedett része, viszont a nyári szezon idején szabadtéri kínálata kimondottan széles. Maga a fürdő nemrég a gyógyfürdő minősítést is megszerezte.
A Balaton nyugati részén üdülőknek lehet jó választás, ez a környék legnagyobb fürdőkomplexuma. Keszthelytől 33, Fonyódtól 52 kilométerre található, de az utóbbinál a táv nagy részét autópályán lehet megtenni. Különösen ajánlható Zalakaros a családosoknak, hiszen fedett és kültéri gyermek-élményfürdő részleggel is rendelkezik. Idősebbeknek pedig a kitűnő kénes zalakarosi gyógyvíz lehet vonzó. Színvonalas, nagy fürdőről van szó, ami azért a belépőárakban is érződik. Nyaranta az egyik nagy vonzerejüket a tágas strandi rész jelenti.
A Keszthely környékén nyaralóknak adja magát Hévíz felkeresése. Nyilván a hátrányát az jelenti, hogy esőben nem biztos, hogy nagy élmény a Tófürdőben úszkálni. Másrészt a kisgyerekes családoknak sem biztos, hogy jó választás ilyenkor (bár nyáron üzemel egy kinti gyerekmedence). Hévíz tipikusan akkor lehet jó úti cél, ha a Balaton lehűlt, viszont nem esik az eső.
A kehidai fürdő viszont már a családosoknak is jó választás lehet. A többféle beltéri és kültéri medencével rendelkező létesítményben az idősebbek és a fiatalabbak is megtalálhatják a számításukat. Ami hátrányként említhető, hogy hűvös nyári időben időnként nagyon megugrik a vendégforgalmuk, azaz elképzelhető, hogy még a bejutásra is várni kell.
Szent Gróth Termálfürdő – Zalaszentgrót
Keszthelytől nagyjából 30 kilométerre északra található. Négy beltéri, négy kültéri medencével rendelkezik, sajnos nem üzemel egész évben, rendszerint májusban nyitnak és szeptember végén zárnak. Ami még említést érdemel, hogy kimondottan szép, nyugodt természeti környezetben található a fürdő, sőt megkockáztatjuk, hogy az egyik legszebb fekvésű dunántúli termálfürdő. Remélhetőleg előbb-utóbb egész évben nyitva fog tartani.
A Balaton keleti medencéjében nyaralóknak már nincs ennyi választási lehetőségük. Sokan közülük ezért – a nagyobb távolság ellenére – a fent felsorolt fürdők valamelyikébe indulnak. Ami talán még szóba jöhet a Balatonfüred-Balatonakarattya között üdülőknek:
Még Balatonakarattyától is 45 kilométer, de az autópályán viszonylag gyorsan oda lehet érni. Ráadásul alapvetően nagy vízfelületű beltéri medencéik vannak, illetve a külső medencék között is találni fedettet.
Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő
Azért itt már rezeg a léc, hiszen Balatonalmáditól 100, Balatonfüredtől 105, Keszthelytől 72 kilométerre van a termálfürdő. Viszont cserébe itt talán már nem kell annyira számítani a Balaton felől érkező tömegekre. Szintén Sárvár mellett szólhat a nagyméretű fedett rész. Zalakaroshoz hasonlóan pedig ez a termálfürdő is kifejezetten ajánlható a kisgyerekkel utazóknak, hiszen egy fedett családi részleggel is rendelkezik a létesítmény.
Milyen jegyárakat kínálnak a Balatonhoz közeli termálfürdők?
Olcsóbb, valamint drágább termálfürdők egyaránt akadnak közöttük, de nyilván a szolgáltatási palettájuk is ezzel arányos. Alapvetően egyébként értékarányos jegyárakat kínálnak. A Csiszta Fürdőben jelenleg egy napi belépőjegy 2800 forintba kerül, nyugdíjasoknak 2500 forint, gyerekeknek 1900 forint. Nagyon jó ár-érték arányú az Igali Gyógyfürdő, a teljes árú belépő 3800 forint, 60 év felett 3300 forint, az ifjúsági jegy pedig (4-20 év között) 2900 forintba kerül.
A Tamási Termálfürdő esetében a felnőtt napijegy 4000 forint, diákoknak és nyugdíjasoknak 3400 forint, viszont a helyi lakosoknak minden jegytípusból 40 százalékos árengedményt adnak. Nincs messze a Balatontól a Marcali Városi Gyógyfürdő sem, náluk egy felnőtt napijegy 3000 forint, gyerekeknek, diákoknak és nyugdíjasoknak 2100 forint.
A Zalakarosi Fürdő szélesebb medenceválasztékkal várja a vendégeket a fentieknél, így a belépők is drágábbak. A kiemelt időszakon kívül a felnőtt napijegy 6300 forint, diákoknak és nyugdíjasoknak 5400 forint. Kiemelt időszakban a felnőtt belépő ára 6900 forint, a diákjegy 5900 forintba kerül (nyugdíjas jegy ebben az időszakban nem váltható). Kiemelt időszak minden péntek, szombat, vasárnap, az ünnepnapok, iskolai szünetek időszaka.
A Balaton északi partjához közeli Hévízi Tófürdőben a felnőtt napijegy ára 7500 forint, diákoknak és 60 éves kor felett 7000 forint. A kehidakustányi Kehida Termálban több zóna van, a legolcsóbb jegyek az élményfürdő és a strandfürdő részlegbe érvényesek: itt a napijegy szezonon kívül 4950 forint, a kiemelt időszakokban 5900 forint. Ugyanez a két jegytípus nyugdíjasoknak 4150 forintba, illetve 5000 forintba kerül. Kehidán a kiemelt időszakhoz a nemzeti ünnepeket, iskolai tanítási szüneteket sorolják.