• Összefoglaltuk, hogy milyen jelentősebb események történtek idén a hazai termálfürdők kapcsán.

  • Néhány fürdőt bezártak, de (újra)nyitásokra is akadt példa. 2022-ben újabb fürdők kaptak gyógyfürdő és gyógyhely minősítést.

Mozgalmas év áll a hazai fürdők mögött. Egy éve ilyentájt még úgy tűnt, hogy akár a pandémia is újra bekavarhat a létesítmények üzemeltetésébe. Azonban végül a járvány már nem kapott ismét erőre. Lett viszont helyette másik probléma: az energiaárak durva megugrása.

Az megnövekedett energiaárak mindenhol fejtörést okoztak, de az fürdőnként eltérő volt, hogy konkrétan mekkora problémát jelentett mindez a napi működésben. Azok a fürdők jöttek ki ebből jobban, ahol már a korábbi években is figyelmet fordítottak az hatékony, takarékos működésre, illetve azok, ahol kellően meleg a feltörő termálvíz ahhoz, hogy hőenergiát nyerjenek ki belőle.

Bár talán lassan már elfelejtjük, de az év elején még néhány fürdő védettségi igazolványt kért a belépéskor. A Budapest Gyógyfürdői Zrt., az Aquaworld élményfürdő és a Veli Bej törökfürdő ezt végül március első napjaiban törölte el.

A szezonálisan működő termálstrandok közül idén nem nyitott ki a Pest megyei Tóalmás gyógyvizes fürdője, ahol egy fürdőfejlesztés vette kezdetét. Legutóbb a 2019-es szezonban lehetett látogatni a Zala megyei Letenye termálstrandját és az önkormányzat szabad anyagi forrás hiányában idén sem tudta megnyitni.

Áprilisban vezetőváltás történt a Hungarospa Zrt. élén. A hajdúszoboszlói fürdőkomplexum irányítását Czegle-Pinczés Enikő vette át. Áprilisban írtunk arról is, hogy a több termálfürdős településen is nőtt az elmúlt két évben az állandó lakosok száma. Különösen sok új lakója lett Zalakarosnak, Hegykőnek, Kehidakustánynak és Lipótnak, a teljes listát itt találja.

Az idei évet sem úsztuk meg termálfürdős tűzeset nélkül: a nyár első napján tűz ütött ki a Túrkeve Termálfürdőben. Az első képek kicsit ijesztőek voltak, de szerencsére ez nem okozott akkora kárt, mint tavaly a Tamásiban történt tűzeset. Túrkevén a szauna ment tönkre, a többi fürdőegység használható maradt.

Idén két új gyógyhelye lett az országnak (Hajdúböszörmény, Szentes), valamint új gyógyfürdő minősítések is születtek, ezekről itt írtunk.

A nyáron egy új gyógyfürdőt adtak át Romániában, a határhoz közeli Hegyközszentmiklóson, KRE SPA néven, az év végén pedig Borszéken is egy új gyógyfürdőt avattak. A szlovákiai Galánta termálfürdőjének a vesszőfutása viszont nem ért véget. Hosszú évek kínlódása után idén tavasszal újranyitották, erre kora ősszel újra be kellett zárni a fürdőt.

A nyár közepén jött egy nem túl kedvező hír a Somogy megyei Nagyatádról. A város patinás gyógyfürdőjének rekonstrukciójához az állam már át is utalt 1,2 milliárd forint támogatást, azonban ezt végül visszakérték, így le kellett fújni a gyógyfürdő felújítását.

Az Egri Termálfürdő kapcsán egy különös csörte alakult ki az ősz elején. A város polgármestere ugyanis bezáratta volna a termálfürdőt és a törökfürdőt is. A fürdővezető, valamint a város közgyűlésének többsége viszont ezzel nem értett egyet, így azóta is gond nélkül működik az egri fürdő.

Miskolcon viszont tényleg bezárták egy időre az összes fürdőt, ebbe beleértve a Selyemréti Strandfürdőt, valamint a miskolctapolcai Ellipsum élményfürdőt és a Barlangfürdőt is. Utóbbit végül október 28-án újranyitották. Az ugyanakkor még kérdés, hogy mi lesz jövőre a fürdővel. Januárban mindenesetre egy rövid karbantartási szünetet tartanak.

Az év végi jobb hírek közé tartozott, hogy Lentiben egy modern egészségcentrummal bővült a termálfürdő kínálata. Siófokon pedig megcsillant a remény arra, hogy felújíthassák a zárva tartó Galerius Fürdőt.