-
Magyarország termálvízben, termálfürdőkben egyik leggazdagabb területének számít a Tiszántúl.
-
Számos, hosszú évtizedek óta ismert termálfürdő található ezen a vidéken.
Magyarországnak a Tiszától keletre eső területét hívja a köznyelv Tiszántúlnak. Ugyanakkor ez igazából egy tágabb területet ölel fel: az Alföld egész keleti részét, ami a mai Románia területére is átnyúlik, hiszen keletről az Erdélyi-középhegység határolja. Ez egy hatalmas síkság, amelynek a legmagasabb pontja sem éri el a 200 métert.
A mi szempontunkból a Tiszántúl érdekessége, hogy az ország (feltárt) termálvizekben leggazdagabb területének számít – a Tiszántúlon belül is főleg Hajdú-Bihar megye. A tiszántúli termálvizek jellemzője a magas hőfok, soknak közülük magas a jód– és a brómtartalma, valamint jellemző a vizek barnás árnyalata.
A tiszántúli termálfürdők többsége az úgynevezett felső-pannóniai homokkő tárolórendszer vízbázisát használja, aminek a feltárása az 1920-as évektől kezdődött el. A térségben az elsők között találtak termálvizet Hajdúszoboszlón, ami a Tiszántúl legjelentősebb és legismertebb fürdőhelyének számít.
Összegyűjtöttük a Tiszántúl ismertebb termálfürdőit. A fürdők nevére, vagy képére kattintva további információkat olvashat az egyes fürdőhelyekről.
Balmazújváros – Kamilla Gyógyfürdő
Debrecen – Aquaticum élményfürdő és termálfürdő, valamint Kerekestelepi fürdő
Gyomaendrőd – Liget Gyógyfürdő
Hajdúböszörmény – Bocskai Gyógyfürdő
Hajdúszoboszló – Hungarospa fürdőkomplexum
Kisújszállás – Kumánia Gyógyfürdő
Nyíregyháza, illetve Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő fürdői: Júlia Fürdő, Aquarius élményfürdő, Hotel Fürdőház, Parkfürdő, Tófürdő