-
Remélhető-e fájdalomcsökkentő hatás a gyógyvizes fürdőzéstől, ha kiegészítik néhány kezeléssel?
-
Erre a kérdésre keresték a választ egy kutatásban, amiben a fürdőkúrák szív- és érrendszeri megbetegedésekre gyakorolt hatását is vizsgálták.
Egy 18 évvel ezelőtt közzétett orvosi vizsgálat során a gyógyvizes fürdőzés és fizikoterápia együttes alkalmazásának hatását vizsgálták különböző krónikus betegségek esetében.
A kutatásban 472 beteg vett részt, akik átlagosan 53 évesek voltak, 58-42 arányban nők és férfiak. A betegek főként reumatológiai, valamint neurológiai és szív-érrendszeri problémákkal küzdöttek, sokaknak pedig párhuzamosan több ilyen jellegű betegségük is volt.
A vizsgálatot és kezeléseket mindenkinél ugyanabban a gyógyfürdőben végezték, ahol a fürdőkúra három hétig tartott. A páciensek minden nap kétszer vettek részt gyógyvizes medencefürdőn, az első héten mindegyik alkalom 20 percig tartott, majd a folytatásban ezt 30 percre növelték. Nagy figyelmet fordítottak arra, hogy elkerüljék az olyan nem kívánt mellékhatásokat, amit a „túlfürdés” okozhat. Emellett az egyéni igényekhez szabottan elektroterápiát, masszázst, ultrahangos kezelést és vízi tornát is alkalmaztak a pácienseknél.
A betegeket megvizsgálták a kezelés előtt, közben, valamint a teljes kezelési időszak végén is. Közöttük egyébként az ízületi gyulladás volt a leggyakoribb egészségügyi probléma.
A fürdőkúra befejeztével több mint 80 százalékuknál egyértelmű és jelentős fájdalomcsökkenést tapasztaltak. A legnagyobb mértékű fájdalomcsökkenés a csípő- és térdízületi porckopásban szenvedők esetében volt az induló helyzethez képest. Az eredmények terén nem találtak különbséget a férfiak és nők között.
A kutatás során a betegek szív- és érrendszeri funkcióit is vizsgálták. Ezek alapján kiderült, hogy a kúra befejezésekor a betegek légzésszáma emelkedett, míg a vérnyomásuk szignifikánsan csökkent, magyarán előnyére változott.