• Bár logikusan hangzik, hogy minél hosszabb ideig tartózkodunk a gyógymedencében, annál jobban érvényesülnek a gyógyvizek jótékony hatásai, valójában ez nem így van.

  • Sőt, a hosszas gyógyvizes medencefürdőzéssel akár árthatunk is magunknak.

A gyógyvizes medencéknél mindig láthatunk két, rendeletben előírt kötelező tartozékot: ki kell írni a fürdőzés maximális idejét, valamint jól látható helyen el kell helyezni egy órát, hogy mindenki ellenőrizhesse az előbbit. Aki viszont már járt gyógyfürdőben, az megtapasztalhatta, hogy a többség figyelmen kívül hagyja ezeket az előírásokat, mintha nem is léteznének.

A fürdőzők általában azt hiszik, hogy minél tovább maradnak a gyógyvízben, annál jobban érvényesül a víz gyógyító hatása. Azt is gondolhatják, hogy a fürdési idő csak ajánlás, nem szigorú szabály. Ráadásul, miután megvásárolták a belépőt, nem akarnak minden 20 perc után kijárni a kellemesen meleg vizű medencéből, ahol repül az idő…

Valójában a hosszas gyógyvizes üldögélésnek számos kockázata van. Az ásványi anyagok, amelyek a vízben találhatók, a bőrön keresztül és belélegezve is bejutnak a szervezetbe. Bár ezeknek az anyagoknak kismértékben kedvező hatásai lehetnek, hosszú ideig elidőzve, már nem biztos, hogy csak a pozitív tulajdonságaik érvényesülnek. Ennek következménye lehet a fürdőfáradtság, ami valójában a gyógyvíz túladagolását jelenti: megerősödhetnek a meglévő fájdalmak, sőt ez akár rosszulléthez is vezethet.

A másik probléma az, hogy a meleg víz hatására kitágulnak az erek, ami csökkenti a vérnyomást. Ezért érezhetünk bágyadtságot, álmosságot a meleg vizes fürdőzés során. Ez a vérnyomáscsökkenés akár olyan mértékű is lehet egy hosszabb fürdőzés esetén, ami ájuláshoz vezethet.

Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy egy több ezer forintos napi belépőért cserébe csak egy alkalommal 20, vagy 30 percet tölthetünk a gyógyvízben. Az orvosi ajánlás szerint érdemes fél vagy egy órás szüneteket tartani, majd újra be lehet menni a medencébe. Fontos figyelembe venni, hogy ha valakinek az általános egészségi állapota rosszabb, akkor inkább ritkábban menjen be a gyógymedencébe, valamint lehet, hogy még az ajánlott időtartamot sem érdemes kitöltenie, mivel a fürdőzés megterhelheti a beteg szervezetet.

Berekfürdői termálfürdő

Ha valaki mindenképpen kevésnek érzi a 20-30 perces fürdőzéseket, arra is van megoldás. Olyan fürdőket is lehet találni, ahol alacsonyabb ásványianyag-tartalmú termálvizes medencék és/vagy hűvösebb vizű (nem gyógyvizes) medencék is rendelkezésre állnak (például ilyen a Miskolctapolca Barlangfürdő). Ezekben a medencékben nincs korlátozás a vízben való tartózkodásra, hasonlóan ahhoz, mintha tóban vagy folyóban fürdenénk.

Megoldás lehet az is, hogy 20 perces gyógyvizes fürdőzés után átmegyünk egy hűvösebb vizű, nem gyógyvizes medencébe. Összességében tehát fontos, hogy ne tekintsék felesleges információnak a gyógyvizes medencéknél előírt fürdési időt, hiszen mindenkinek a saját érdekében áll ezt betartani.

Magyarország legújabb gyógyfürdőiről és gyógyvizeiről ide kattintva olvashat.