-
Hat településen összesen 18 olyan kutat tartanak nyilván, ami gyógyvizet ad.
-
Sajnos ezek közül néhány nem ad, csak adna, mert jelenleg nem hasznosítják mindegyik gyógyvizet.
A cikk címének két vármegye is megfelel, hiszen ahogy nemrég írtuk, Zalában 18 darab gyógyvizes termálkút található. Érdekes módon darabra ugyanennyi gyógyvize van a Dunántúl másik gyógyvizes nagyhatalmának, Vas vármegyének is.
Abban is hasonlítanak Zalára, hogy náluk is hat település között oszlik meg ez a 18 gyógyvíz, és sajnos abban is él a párhuzam, hogy messze nem az összeset használják. Ugyancsak hasonlóság, hogy Vasban sincs minden termálvíznek gyógyvíz minősítése, elég csak Borgátára gondolni, ahol egy kitűnő termálvizes (de nem gyógyvizes) fürdő található.
A gyógyvizek terén két település emelkedik ki a megyei mezőnyből, hiszen Sárváron nyolc, Bükön öt gyógyvizes kút szerepel a hivatalos lajstromban. Igaz, például Sárvár esetében még mindig ott van a nyilvántartásban a rábasömjéni kút is, amiből hajdanában a Sárvári Termálkristály készült, de már nagyon régóta nincs használatban. Szombathely esetében két kút szerepel a listán, Celldömölkön, Mesteriben és Szelestén pedig egy-egy gyógyvizes termálkút található.
A vasi települések terén így néz ki a gyógyvizes kutak darabszáma:
Bük/Bükfürdő: 5 db
Celldömölk: 1 db
Mesteri: 1 db
Sárvár: 8 db
Szeleste: 1 db
Szombathely: 2 db
A celldömölki gyógyvíz hatásáról korábban itt, a mesteri gyógyvíz kedvező tulajdonságairól pedig itt írtunk.