-
Igaz-e, hogy a hosszabb fürdőkúrák hatékonyabbak a rövidebbeknél?
-
Egy kutatásban az ízületi porckopás kezelési eredményeit vizsgálták különböző időtartamokban, és érdekes megállapításokra jutottak.
Gyakran hallani, hogy igazából a legalább két hétig tartó fürdőkúrák a leghatékonyabbak, mivel időre van szükség ahhoz, hogy a gyógyvíz és a kezelések kifejtsék hatásukat. Azonban a betegek anyagi helyzete és szabadideje miatt ezek a hosszabb kúrák nem mindig kivitelezhetőek. Felmerül a kérdés: van-e értelme egy rövidebb fürdőkúrának?
Ezt a témát vizsgálták egy észtországi kutatás során, amely az ízületi porckopás kezelésének hatékonyságát elemezte hosszabb és rövidebb fürdőkúrák esetén. Az észt kutatásban a hosszabb kúra 12 napos, míg a rövidebb 6 napos volt. Azért ízületi porckopásban szenvedő betegeket vizsgáltak, mivel ez az egyik legelterjedtebb ízületi probléma Észtországban (és egyébként Magyarországon is). Az érintettek gyakran panaszkodnak fájdalomra és mozgásfunkcióik korlátozottságára.
Akárcsak Magyarországon, Észtországban is népszerűnek számít a gyógyvizes fürdőzés, valamint a különféle fürdőgyógyászati kezelések igénybevétele az ízületi porckopásos betegek körében. A vizsgálatba összesen 296 személyt vontak be, akik között eltérések voltak betegségük súlyosságában. Őket a kezelés előtt és közvetlenül utána vizsgálták meg.
A résztvevők egyenlő arányban kaptak 6 vagy 12 napos kezelést. Mindkét típusú kezelés tartalmazott meleg vizes fürdőt, iszappakolást, víz alatti vízsugármasszázst, gyógytornát és gyógymasszázst.
A vizsgálat két fontos eredménnyel zárult. Először is, mindkét csoportban csökkentek a fájdalmak, és javultak a mozgásfunkciók. Emellett – talán meglepő módon – nem tapasztaltak jelentős különbséget a hosszabb és rövidebb kúrák hatékonysága között.
Dunántúli vármegye rengeteg gyógyvízzel? Itt olvashat róluk.