-
Több nagy betegségcsoportnál általánosságban is javasolható a gyógyvizes medencefürdő.
-
Persze a kezelések hatékonyságát az adott gyógyvíz összetétele is befolyásolhatja.
Az egészségbiztosító által támogatott fürdőgyógyászati kezelések közül a gyógyvizes medencefürdő számít messze a legnépszerűbbnek. A legtöbb beteg, a legtöbb alkalommal ezt veszi igénybe. Ez nyilván nem véletlen, hiszen a gyakorlatban ez egy kedvező árú gyógyfürdő belépőt takar.
Sokszor a betegek kifejezetten csak ennek a felírását kérik az orvostól, de a több kezelést magában foglaló fürdőgyógyászati csomagoknak is szinte mindig része a medencefürdő.
A kezelés pontos javallatai gyógyfürdőnként eltérőek lehetnek, hiszen a gyógyvizek összetétele sem azonos. Azonban a fürdőgyógyászati kezeléseket szabályozó rendeletben felsorolnak több olyan betegséget is, amelyeknél – a gyógyvíz típusától függetlenül – javasolják a gyógyvizes medencefürdő alkalmazását is. Egyébként soha nem csak önmagában, hanem egyéb kezelésekkel – például gyógymasszázs, iszappakolás – párban.
Általánosságban tehát a következő betegségeknél javasolható a gyógyvizes medencefürdő (amennyiben nem áll fenn valamilyen ellenjavallat):
Ortopédiai- és gerincsérvműtétek utáni állapotok
Végtagsérülések utáni állapotok
Gerincsérülések utókezelése (akár vannak neurológiai tünetek, akár nincsenek. Amennyiben vannak, akkor a szénsavas kádfürdő is javasolt)
Reumatoid artritisz és egyéb artritiszek (ízületi gyulladások)
Szeronegatív spondylarthritis (SNSA betegségcsoport), sok egyéb mellett ide sorolható a Bechterew-kór, a pikkelysömörhöz és gyulladásos bélbetegségekhez társuló ízületi gyulladás
Artrózis (ízületi porckopás)
Krónikus derékfájás
Csontritkulás
Egyéb neurológiai betegségek következtében kialakult állapotok
Ide kattintva olvashat arról, hogy milyen szakorvosok írhatják fel a fürdőgyógyászati kezeléseket.
Illusztráció: gyógyvizes medence Cserkeszőlőn