-
Egyesek nagyon szeretik a kifejezetten forró vizű gyógymedencéket.
-
Akinek nem elegendőek a 38-40 Celsius-fokos vizű medencék, találhat ennél melegebbet is.
-
Azért az ennyire meleg vizű fürdőzéssel nem árt óvatosnak lenni.
Nagyon nagy különbségek vannak abban, hogy a gyógyfürdők vendégei melyik hőfokú medencét részesítik előnyben. Valakik jobban kedvelik a hűvösebb vizűeket, mások a melegebbeket szeretik. Vagy éppen, ha nem is azt szeretik, de betartják ezen a téren az orvosi javaslatot és ehhez igazodó hőfokú medencét választanak.
Általánosságban elmondható, hogy a 35-36 Celsius-fokos vízzel töltött medence jelenti a szervezet számára a legkisebb megterhelést. Az ennél hidegebb, vagy melegebb víz már úgynevezett hőingert vált ki. A forróbb vizű medencéket sokan azért kedvelik, mert azt tapasztalják, hogy a 37-38 Celsius-foknál melegebb víznek erőteljesebb a fájdalomcsillapító hatása a mozgásszervi problémáknál.
Sok hazai gyógyfürdőben találhatunk, 38, 39, vagy akár 40 Celsius-fokos gyógyvizes medencéket. Már ezek is kellően melegnek számítanak, viszont vannak, akik még ezt is keveslik. Két olyan fürdőről tudunk, ahol jelenleg is működnek 42 Celsius-fokos vízzel töltött gyógymedencék.
Az egyik a budapesti Rudas Gyógyfürdő, ahol egy gőzmedencét, illetve a wellness részlegben található Juventus medencét töltik 42 Celsius-fokos vízzel. Mindkettő medence kicsi, csak néhány személy befogadására alkalmasak. Ezen felül a Nagyatádi Gyógyfürdőben ugyancsak működik egy 42 Celsius-fokos ülőmedence. Ez szintén nem túl nagy.
Azt azért nem győzzük hangsúlyozni, hogy akinek valamilyen egészségügyi problémája van, az tényleg legyen óvatos az ennyire meleg vízzel. Elég csak arra gondolni, hogy már a 38 Celsius-fokos víz is adott esetben belobbanthat egyes gyulladásos betegségeket. Ráadásul már a 38-39 Celsius-fokos víznek is erőteljes értágító, bágyasztó hatása van, ezeknél is nagyon fontos (lenne) az előírt fürdési idő betartása. A 42 Celsius-fokos víz esetében pedig ez fokozottan igaz.
Az ennyire meleg medencéket inkább váltófürdőként szokták ajánlani, azaz egy rövid megmártózás után hideg vizes zuhanyt javasolnak, aminek frissítő, a vénás keringést serkentő hatása van. De ez azért inkább az egészséges fürdőlátogatóknak javasolt módszer.