-
Japán orvosok egy régóta ismert népi gyógyászati módszer hatásait vizsgálták.
-
Megnézték, hogyan befolyásolja az esti szódabikarbónás fürdő az alvás minőségét.
Az egészséges élet szempontjából alapvető fontosságú a megfelelő alvásminőség, ezért aggasztó, hogy világszerte sokan küzdenek alvásproblémákkal. Ez inspirálhatta azt a kutatást, amelyet japán orvosok végeztek és amelynek eredményeit 2022 végén tették közzé.
A kutatás során azt vizsgálták, hogy a teljes testes, meleg vizes fürdőzés milyen hatással van az alvásminőségre, ha a fürdővízben szódabikarbónát (nátrium-hidrogén-karbonátot) oldanak fel.
A vizsgálatba negyven főt vontak be, akiket három csoportra osztottak. Mindhárom csoport tagjai esténként 10 perces fürdőt vettek: az egyik csoport zuhanyozott, a másik szimpla csapvizes fürdőt vett, míg a harmadik csoport szódabikarbónás vízben fürdött. A kísérlet hét napon keresztül zajlott.
A kutatók az alvásminőség különböző mutatóit vizsgálták, mint például a teljes alvásidőt és a nyál alfa-amiláz koncentrációját (ez az érték a szimpatikus idegrendszer állapotára utal, és stressz hatására megemelkedik).
Az eredmények szerint a szódabikarbónás csoport minden mutatója javult a zuhanyzós és a szimpla fürdős csoportokhoz képest. Gyorsabban elaludtak, ritkábban ébredtek fel, és hosszabb volt a teljes alvásidejük. A nyál alfa-amiláz szintje is jelentősen csökkent a szódabikarbónás csoportban a másik kettőhöz képest.
A kutatók azonban hangsúlyozták, hogy további vizsgálatok szükségesek a biztos következtetések levonásához. A jelenlegi vizsgálatot egészséges, alvásproblémák nélküli személyeken végezték, ezért szükség lenne hasonló kutatásokra alvási nehézségekkel küzdők körében is. Emellett hosszabb időtartamú és nagyobb létszámú vizsgálatokat is kellene végezni.
Apró érdekesség, hogy a szódabikarbónás fürdő régóta ismert a magyar népi gyógyászatban is. Három-négy evőkanálnyi szódabikarbónát javasolnak egy kád vízhez keverni, amit elsősorban bőrproblémák kezelésére használnak.