-
A közelmúltban bővül a fővárosi gyógyvizes fürdők köre.
-
Az elmúlt évben elkezdett vizsgálatok eredményeképpen gyógyvíz címet kapott a Budapest V. kerületében működő sportközpont termálvize.
Immár 27 darab olyan kúttal rendelkezik Budapest, amelyek gyógyvíz minősítésű vizet adnak. Igaz, ezek egy részét jelenleg nem hasznosítják, illetve többet is ivókúra formájában alkalmaznak. A legújabb fővárosi gyógyvíz viszont fürdőzés formájában fejti ki a kedvező hatását.
A hatályos gyógyvizes nyilvántartásba a közelmúltban újonnan került be a V.30 Belvárosi Sportközpont termálvize. Ezt a kutat egyébként annak idején kifejezetten a sportközpont miatt fúrták. A termálmedence töltésén felül az épület fűtéséhez és a többi medence vizének melegítéséhez is használják a feltörő termálvizet.
A V.30 Belvárosi Sportközpont még az elmúlt év során indította el a termálvizük gyógyvízzé történő minősítésének folyamatát a Belváros-Lipótváros Egészségügyi Szolgálat közreműködésével. Krónikus deréktáji fájdalommal küszködő kerületi lakosok vettek részt a víz tesztelési folyamatában. Ez alapján pedig úgy tűnik, sikerült bizonyítani a víz hatékonyságát.
A főváros V. kerületében található sportközpont két évvel ezelőtt, 2021 szeptemberében nyitotta meg kapuit. A létesítmény finesztermeket, úszómedencét, tanmedencét, valamint egy wellness részleget is magában foglal. Utóbbi része a 34-36 Celsius-fokos termálvízzel (most már gyógyvízzel) töltött medence, pezsgőfürdő medence, továbbá finn szauna, infraszauna, bioszauna és gőzkabin.
2023 eddigi részében több új gyógyfürdő címet is kiosztott az illetékes kormányhivatal. Két fürdő vize már korábban is rendelkezett gyógyvíz minősítéssel, de ezek az évek során érvényüket vesztették. Azonban idén újra megkapta ezt a titulust a Mátészalka Városi Uszoda és Strandfürdő által használt termálvíz, valamint a Veresegyházán működő termálstrand vize. Szintén idén kapott gyógyvíz minősítést Szolnokon a II-es termálkút vize, és a kiskunhalasi 4-es termálkút vize.
Fontos hangsúlyozni, hogy a gyógyvíz cím megszerzésétől egy fürdő még nem válik gyógyfürdővé. A gyógyfürdő és a gyógyvíz minősítés két teljesen eltérő és egymástól független engedélyezési folyamat során szerezhető meg.
Fürdőtipp: a Balatonhoz közeli Csiszta Fürdőről itt talál érdekességeket.