-
Egyre többen keresik a természetes módszereket a feszültség oldására és a feltöltődésre.
-
A magyarországi gyógyfürdők elvileg remek lehetőséget kínálnak erre, de vajon van-e különbség a különböző típusú gyógyvizek stresszoldó képessége között?
Először is fontos leszögezni, hogy a gyógyfürdőzés már önmagában, szinte víztípustól függetlenül rendelkezik stresszoldó tulajdonsággal. A meleg víz ellazítja az izmokat, javítja a vérkeringést, és maga a környezetváltozás, a mindennapi gondoktól való elszakadás is hozzájárul a relaxációhoz. A víz felhajtóereje tehermentesíti az ízületeket és a gerincet, ami fizikai komfortérzetet ad, ez pedig visszahat a mentális állapotunkra is.
Amennyiben célzottan keresünk stresszoldó hatású vizeket, bizonyos összetevők jelenléte fokozhatja ezt a hatást. A balneológia és a tapasztalati megfigyelések alapján néhány víztípus különösen ajánlható. Melyek ezek?
Jódos-brómos vizek. Talán ezeket társítják leggyakrabban a nyugtató, idegrendszert csillapító hatáshoz. A bróm természetes nyugtató, szedatív hatással bír, segíti az ellazulást és az alvás minőségének javítását. A jód pedig többek között a pajzsmirigy működésére van hatással, amelynek kiegyensúlyozott működése elengedhetetlen a jó közérzethez és a stressztűrő képességhez. (A magas jódtartalmú hazai termálvizekről ide kattintva, a magas brómtartalmú vizekről pedig itt olvashat).
Magnéziumban gazdag vizek. A magnézium közismerten fontos szerepet játszik az idegrendszer és az izmok megfelelő működésében. Hiánya fokozott ingerlékenységet, izomgörcsöket és alvászavarokat okozhat. Bár a bőrön keresztüli felszívódás mértéke vita tárgya, sokan úgy vélik, hogy a magnéziumos vizekben való fürdőzés hozzájárulhat az ásványi anyag pótlásához, ezáltal támogatva az izomrelaxációt és az idegrendszeri egyensúly helyreállítását. A jó hír, hogy a hazai termálvizek többsége számottevő mennyiségű magnéziumot is tartalmaz.
Radonos vizek. A radon kis dózisban fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. A fájdalom és a krónikus gyulladások csökkenése közvetve hozzájárulhat a stressz szintjének mérsékléséhez is, hiszen a tartós fájdalom jelentős stresszforrás. A radontartalmú hazai vizekről itt olvashat.
Sós (konyhasós) vizek. Bár elsősorban bőr- és nőgyógyászati problémákra, valamint mozgásszervi panaszokra ajánlják, a sós fürdőknek is lehet relaxáló hatása. A magas sókoncentráció növeli a víz felhajtóerejét, ami szinte lebegésszerű élményt nyújt, segítve a teljes ellazulást.
Összegzésül elmondható, hogy bár a jódos-brómos és magnéziumos vizeket gyakran kiemelik nyugtató hatásuk miatt, fontos megjegyezni, hogy a stresszoldásban az egész fürdőélmény számít. A víz hőmérséklete (az ideális általában 35-36°C), a fürdőzés időtartama (általában 20-30 perc egyhuzamban), a környezet nyugalma mind hozzájárulnak a kívánt hatáshoz.
Nincs egyetlen, mindenkire egyformán ható „legerősebb” stresszoldó víz; érdemes többfélét kipróbálni, és figyelni saját testünk jelzéseire, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbbet. Ha pedig konkrét egészségügyi problémával küzdünk, mindenképpen konzultáljunk orvossal a fürdőkúra megkezdése előtt.
Illusztrációk: a Kabai Gyógyfürdő, a Török Fürdő Egerben és a Gyulai Várfürdő