• Számos hazai termálfürdő vizében – kis mennyiségben – jelen van a radon nevű nemesgáz.

  • Ez több kedvező tulajdonsággal is rendelkezik, ezek közül kiemelkedik a gyulladáscsökkentő hatás.

A radon egy vízben oldódó, radioaktív nemesgáz, amelynek ereje főként az általa kibocsátott alfa-sugárzásban rejlik. Felmerülhet a kérdés, hogy vajon ez veszélyes lehet-e? Röviden válaszolva: nem, hiszen ezek a termálvizek csak nagyon kis dózisban tartalmaznak radont, de éppen elegendő mennyiségben ahhoz, hogy a jótékony hatásai érvényesüljenek.

Fürdőzés közben a radon könnyen bejut a szervezetbe: egyrészt a bőrön keresztül, másrészt belélegzés útján. Kiemelendő a gyulladáscsökkentő hatása, amely annak köszönhető, hogy serkenti a mellékvesekéreg hormontermelését, így természetes módon segít csökkenteni a gyulladást.

Mindezek alapján különösen hatékony lehet gyulladásos ízületi problémák kezelésében. Elősegíti a szövetek regenerálódását, így sérülések utáni rehabilitációban is alkalmazható. Továbbá, fokozza a húgysav kiürülését a szervezetből, ezért köszvény esetén is jótékony hatású.

A radon a légzőszervi problémák, például a krónikus hörghurut és asztma enyhítésében is segíthet. Ezzel kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy több gyógybarlang levegőjében is jelen van a radon, például a Balaton közelében található Tapolcai-tavasbarlangban.

Ivókúraként is alkalmazható, de csak frissen, a víz feltörésének helyén fogyasztva, mivel palackozás során a radon néhány nap alatt elillan. Fontos tudni, hogy a radon serkentheti a pajzsmirigy működését, ezért pajzsmirigy-túlműködés esetén nem ajánlott a radonos fürdőzés.

Hol találhatók radonos termálvizek Magyarországon? Budapesten például a Gellért és a Rudas fürdőkben, Egerben a termálfürdőben és a Török Fürdőben, valamint a Hévízi Tófürdő is ide sorolható. Ezen kívül enyhén radonos a Miskolctapolca Barlangfürdő vize is.

az egri törökfürdő radonos vízzel

Akármelyik termálfürdőbe is megy, 3 kedvező egészségi hatásra biztosan számíthat. Ide kattintva olvashat erről.