-
Előre nem látható problémába ütközött a Pesterzsébeti Jódos-Sós Gyógyfürdőt építő cég.
-
Emiatt drágul a fürdő kivitelezése.
Több mint tíz év szünet után nyithatja meg újra kapuit a Pesterzsébeti Jódos-Sós Gyógyfürdő és Strandfürdő. A nyitás pontos időpontjáról eddig annyit lehetett tudni, hogy két részben tervezik átadni a felújított és kibővített fürdőt. Elvileg az első ütemet már idén év végén átadják a fürdőzőknek, a teljes létesítményt pedig jövő nyáron vehetik birtokba a vendégek.
Nem tudni, hogy az átadás tervezett időpontját hátrányosan befolyásolja-e, de a fürdő felújítása, illetve újjáépítése során történt némi fennakadás. Ez a tegnapi Közbeszerzési Értesítőből derült ki.
A különleges, jódos-sós vizéről ismertté vált fürdő Pesterzsébet Gubacs nevű része és a soroksári Duna-ág között fekszik. A fürdő ugyan a folyónál 1,5-2 méterrel magasabban, de attól csak 50 méterre található. A folyó közelsége miatt a talajvíz szintje gyakorlatilag megegyezik a folyó vízszintjével, emiatt talajmechanikai vizsgálatokra volt szükség. A fúrások azonban 3-4 méteres mélységben rendre elakadtak egy nagyon kemény mészköves rétegben.
Ezért a kivitelezést végző E-Builder Kft.-nek egy, az eredeti tervektől eltérő megoldást kell alkalmaznia az alapozás víztelenítésére. Az úgynevezett nyílt víztartályos víztelenítési módszer azonban megdrágította a munkálatokat. Ahogy írják: „a munkatér határolás fenti módja nem volt sem a tervezési program, sem a kivitelezési pályázat része. A határoló szerkezetek tervezése és kivitelezése az új épületrészek kivitelezését hátráltatta.”
A drágulás egészen konkrétan azt jelentette, hogy a fürdő újjáépítésére eredetileg szánt nettó 3,07 milliárd forintos keretet 3,44 milliárd forintra emelték. Azaz mintegy 370 millió forinttal kell többet fordítani az építkezésre.
A pesterzsébeti fürdő területén már az 1920-as években működött egy fürdő, de akkor még a jódos-sós gyógyvizet nem ismerték. Később, a fürdő bővítése miatt fúrtak egy kutat és ekkor bukkantak rá a különleges vízre. A magas jód, bróm és konyhasó tartalmú víz mindössze 15 Celsius-fokosan tör a felszínre, de egy 42 Celsius-fokos termálkút is található ezen a területen.
A felújítás során megtartják a régi kupolás főépületet, valamint a strandi rész hullámfürdőjét. A fedett részlegben jódos és termálvizes medencék, gyermekmedence, kiúszós medence és egy gyógyászati részleg kap majd helyet. A szabadtéri részen pedig élménymedencét, valamint gyermekmedencét is építenek.
A fedett részlegben így összesen 9 medence lesz, de ha a két Kneipp taposómedencét is hozzászámoljuk, akkor tizenegy. A szabadtéren pedig három medence – valamint a fedett fürdő kiúszós medencéje – áll majd a fürdőzők rendelkezésére.