-
Miért érezhetünk – akár zavarósan erős – kimerültséget vagy álmosságot gyógyvizes fürdőzés után?
-
Elmagyarázzuk az okát és adunk tippeket arra, hogyan lehet megelőzni.
Sokan megtapasztalhatták, hogy egy kellemesen meleg gyógyvizes medencében hosszabb időt eltöltve egyfajta tompa álmosság, bágyadtság jelentkezik náluk. Ez a hatás teljesen normális is lehet, hiszen a meleg víz kitágítja az ereket, ami vérnyomáscsökkenéshez vezet. Viszont olyan mértéket is ölthet ez a fáradtságérzet, ami esetenként már zavaró.
Nem kell azonban feltétlenül gyógyvíz ahhoz, hogy ezt a hatást átéljük – egy forró otthoni fürdő is hasonlóan hat ránk. A gyógyvizek esetében viszont gyakran fokozódik ez a jelenség, ami több tényezőre is visszavezethető.
Az egyik ilyen tényező a gyógyvízben található anyagok jelenléte, amelyeknek nyugtató és stresszoldó hatása is lehet, elég csak a számos hazai gyógyvízben megtalálható brómra gondolni. Egy régebbi hévízi kutatás szerint ráadásul a gyógyvíz stimulálja a szervezetben a magnézium felszabadulását, ami szintén hozzájárulhat a fáradtságérzethez.
Ez a kimerültség különösen problémás lehet akkor, ha fürdőzés után még fontos feladatok várnak ránk, például haza kell vezetnünk az autót, vagy aznap még dolgoznunk kellene. Az alacsony vérnyomású embereknél a helyzet tovább romolhat, mivel a vízben eltöltött idő miatt még inkább csökkenhet a vérnyomásuk. Magas vérnyomás esetén viszont a gyors vérnyomás-ingadozás idézhet elő kellemetlen tüneteket.
Szerencsére léteznek módszerek, amelyekkel elkerülhetjük a túlzott álmosságot. Az egyik legegyszerűbb megoldás az, ha a fürdőzéshez nem túl meleg hőmérsékletű medencét választunk, ami nem terheli meg annyira a szervezetet. Az úgynevezett indifferens hőmérséklet, azaz 34-36 Celsius-fok körüli víz a legkíméletesebb a test számára, és kevésbé befolyásolja a vérnyomást.
Ha mégis a melegebb vizet részesítjük előnyben, ügyeljünk arra, hogy ne tartózkodjunk túl sokáig, akár órákig a medencében. A vérnyomáscsökkentő hatás kevésbé érvényesül rövidebb fürdési idő esetén. A gyógyvizes fürdőknél javasolt időtartam általában egyhuzamban 20-30 perc, amit érdemes betartani, de ha nincs konkrét ajánlás a fürdőzés időtartamára (mert nem gyógyvizes a medence), akkor is célszerű rövidebb ideig maradni a melegebb vizű medencékben.
Egy másik praktika a fáradtság elkerülésére az, ha közvetlenül a medencefürdő után langyos vagy hidegebb vízzel egyből lezuhanyozunk. Az is jó megoldás lehet, ha a melegebb vizű medencéből egy rövid időre átmegyünk egy hűvösebb vizűbe.
A többnapos gyógyvizes kúrák során egy másfajta fáradtság is kialakulhat. Ez általában a harmadik vagy negyedik nap környékén jelentkezik, és még azok is érezhetik, akik betartják az előírt fürdési időt. Ezt fürdőreakciónak nevezik, és bár zavaró lehet, néhány nap alatt magától elmúlik.
Itt egy olyan hazai gyógyvízről olvashat, ami az elmúlt 75 évben hatalmas népszerűségre tett szert.