-
Az elmúlt esztendőben 9 új gyógyvíz minősítést adtak ki, 2023 eddigi részében öttel bővült a gyógyvizek száma.
-
Idén eddig csak eggyel gyarapodott a gyógyfürdők köre, új gyógyhely titulust pedig nem osztottak ki.
Az illetékes kormányhivatal 2023-ban teljesen új gyógyvíz minősítéseket is kiadott, valamint olyan termálvizek is megkapták újra ezt a címet, amelyek korábban már gyógyvíznek minősültek, csak ezt valami miatt elveszették.
Idén eddig öt termálvíz esetében engedélyezték a gyógyvíz elnevezés használatát. Immár gyógyvíznek számít Szolnokon a II-es termálkút vize, Kiskunhalason a fürdő 4-es kútja által adott víz. Bár 2008-ban egyszer már megszerezték a minősítést, de a közelmúltban újra megkapta a címet a Veresegyházi Termálfürdő termálvize, ami ízületek degeneratív megbetegedései, félheveny és idült ízületi gyulladások, műtétek utókezelése esetén lehet hatásos.
Korábban már szintén rendelkezett a gyógyvíz titulussal, de idén újra megkapta ezt a minősítést a Mátészalka Városi Uszoda és Strandfürdő termálvize. A Szatmár Kincse gyógyvíz csípő- és térdízületi arthrosisra, a gerinc, az ízületek kopásos megbetegedéseire, egyes gyulladásos megbetegedésekre lehet jó hatással.
2021-ben nyitották meg Budapest V. kerületében a V.30 Belvárosi Sportközpontot. A létesítmény saját termálkúttal rendelkezik, s idén ennek a vize is elnyerte a gyógyvíz címet. Ezzel 27-re nőtt a fővárosi gyógyvizek száma. Igaz, ezek közül jelenleg nem mindet hasznosítják, illetve többet is ivókúra formájában lehet csak alkalmazni.
A tavalyi év egészében egyébként 9 gyógyvíz minősítést adtak ki újonnan. Bár ezek közül pusztán kettő számított teljesen újnak, a többi esetben korábban meglévő engedélyeket módosítottak.
A gyógyfürdők köre nem bővül ennyire lendületesen. A korábbi esztendők tapasztalata az, hogy évi egy-két új gyógyfürdő címet adnak ki. Ez igaz eddig 2023-ra is, ugyanis az év eddigi részében egyedül a Tótkomlóson található Rózsa Gyógyfürdő kapta meg ezt a címet. 2022-ben két új gyógyfürdője lett az országnak. Az egyik a Marcali Városi Gyógyfürdő, a másik a Balatonfüreden található Annagora Aquapark. Az utóbbi terveiről korábban itt írtunk.
A gyógyhely cím megszerzése jóval bürokratikusabb és hosszadalmasabb, mint a gyógyfürdőé. Idén eddig nem is bővült a hazai gyógyhelyek köre. Itt olvashat arról, hogy mi a különbség a gyógyfürdő és a gyógyhely között.
Tavaly egyébként két új gyógyhelye lett az országnak. Hajdúböszörményben a Bocskai Gyógyfürdő és környéke kapta meg ezt a címet, valamint Szentesen, szintén a gyógyfürdő és környéke szerezte meg a gyógyhely minősítést.