-
Forró, kénes termálvízzel töltött vulkáni kráter, gőzölgő termálfolyó és az izlandi Tapolca.
-
Meglepő, hogy milyen különleges termálfürdők vannak.
Az Izlandon található termálfürdők közül általában a Kék Lagúnát szoktuk emlegetni. Ez a szigetország leismertebb fürdője, lényegében ez Izland Hévíze. Már a Kék Lagúna is egészen egyedi, különleges termálfürdő, de az ország többi részén számtalan további termálforrás is található. Ezek közül néhány csak nyáron látogatható, ugyanis a téli időszakban meg sem lehet közelíteni.
Összegyűjtöttünk néhány érdekes izlandi termálforrást, van köztük termálbarlang és olyan is, ami egy vulkán kráterében található.
Reykjadalur
A turisták számára még ez közelíthető meg a legkönnyebben, ugyanis közel található Reykjavíkhoz, a fővároshoz. Viszont még ez is azt jelenti, hogy 45 percnyi autózás után jó félórát kell gyalogolni a völgyig. Itt azonban különleges látvány fogadja a turistákat: a völgy a feltörő termálforrások gőzében úszik és egy termálvizes folyó jelenti a fő attrakciót, amiben bárki megfürödhet. Kiépített fürdőre azonban ne számítsunk, a folyóparton kell átöltözni, azaz elég nomád helyről van szó.
Seljavallalaug
1923-ban épült a pusztán egy medencéből álló, elhagyatott fürdő, amit azonban előszeretettel látogatnak az erre járó turisták. A huszonöt méter hosszú és tíz méter széles medence termálvízzel van töltve. Az előbbivel ellentétben itt már egy kis öltözőépületet is használhatnak a fürödni vágyók.
Ettől függetlenül azért itt is amolyan vadfürdőről van szó, így például egy évben csak egyszer eresztik le teljesen a vizet, hogy kitisztogassák a medencét, emiatt a nyári szezon végére meglehetősen algás lehet a víz. Nos, hát ez nem a finnyás utazók célpontja, az biztos.
Landmannalaugar
Színes hegyek vidékének is nevezik ezt a környéket, ugyanis nyaranta ezerféle színben pompáznak a vulkanikus eredetű kőzetek. Itt is egymást érik a termálforrások, s vannak köztük olyanok is, amiben fürödni lehet. Ettől függetlenül ide inkább gyalogtúrákra járnak az emberek és nem annyira strandolni, pláne, hogy nyáron sok a szúnyog, télen pedig nem lehet megközelíteni.
Grjotagja
Izland északi részén található a Grjotagja termálvizes barlang, ami nagy vonalakban hasonló a mi tapolcai tavasbarlangunkhoz. Lazák a kőzetek, ezért itt tilos a fürdőzés. Ettől függetlenül azoknak is érdemes lehet felkeresniük ezt a termálbarlangot, akik fürdeni szeretnének, ugyanis a közelben található a Myvatn termálfürdő.
Víti in Askja
Az Askja rétegvulkán 1875-ös kitörése után egy kráterben gyűlt fel a kénes termálvíz. Ide már komolyabb túrát jelent eljutni, hiszen a Víti in Askja az izlandi fővárostól majdnem 300 kilométerre található és 1516 méter magasan fekszik. Az Askjához is csak nyáron lehet eljutni, viszont a termálbarlanggal ellentétben itt már lehet fürödni, de csak ésszel, a kijelölt helyeken. A víz ugyanis kifejezetten magas kéntartalmú, egyes helyeken nagyon iszapos, néhol pedig egyenesen forró. Mindenesetre már csak látványnak sem semmi…
Fotók: Guide to Iceland, Flickr/Cyril, Greenzowie, Lev Glick