-
A más országban dolgozó és/vagy élő magyarok is indokolt esetben igénybe vehetik az OEP által támogatott fürdőgyógyászati kezeléseket.
-
Az Európai Unió területén élőknek, és/vagy ott dolgozóknak már csak ezért is érdemes kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát.
-
Összefoglaltuk a tudnivalókat.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) támogatásával több mint tízféle kezelés érhető el a hazai gyógyfürdőkben. Ezek közé a következők tartoznak:
- Gyógyvizes gyógymedence (Hévízen értelemszerűen a Tófürdő)
- Gyógyvizes kádfürdő
- Iszappakolás
- Súlyfürdő
- Szénsavas kádfürdő
- Orvosi gyógymasszázs
- Víz alatti vízsugármasszázs
- Víz alatti csoportos gyógytorna
- Szén-dioxidos gyógygázfürdő (Mátraderecskén és Parádfürdőn)
- Komplex fürdőgyógyászati ellátás
- 18 év alattiak csoportos gyógyúszása
A 18 év alattiak gyógyúszásának költségét teljes egészében támogatja az OEP, a többi kezelés esetében valamekkora önrészt ugyan kell fizetni, viszont ez jelentős kedvezményt jelent a belépőjegy, vagy kezelési díj teljes árához képest. A kezelések esetén fizetendő önrész mértéke eltérő az egyes gyógyfürdőkben.
További fontos tudnivaló, hogy a kezelésekhez orvosi javaslat szükséges, a nagyobb fürdőkben azonban folyamatosan elérhető szakorvos, aki felírhatja a szükséges gyógykúrát.
Az OEP támogatásra azok jogosultak, akik a magyar társadalombiztosítás hatálya alá tartoznak, tehát dolgoznak, vagy nyugdíjasok, rokkantnyugdíjasok, gyerekek, magyarán van érvényes TAJ-kártyájuk.
Felvetődik azonban a kérdés, hogy mi a helyzet azokkal a magyarokkal, akik külföldön dolgoznak, vagy éppen más országban élő magyar nemzetiségűek – akiknek adott esetben magyar állampolgárságuk is lehet? Megkérdeztük erről az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt, ahonnan a lent olvasható tájékoztatást kaptuk.
Abban az esetben, ha Magyarországon valaki nem rendelkezik társadalombiztosítási jogosultsággal, akkor a gyógyfürdőben elérhető kezelések igénybe vétele – attól függően, hogy hol rendelkezik biztosítással – az alábbiak szerint lehetséges:
1. Ha valamely európai uniós tagállamban biztosított és Magyarországon lakik, akkor a külföldi biztosító által kiállított S1 igazolás alapján a külföldi biztosító terhére Magyarországon teljes körűen jogosult egészségügyi szolgáltatásra, s TAJ-kártyával veheti igénybe az ellátást.
2. Ha valamely európai uniós tagállamban biztosított és a külföldi biztosítója engedélyezte az ellátás igénybevételét, akkor a külföldi biztosító által kiállított S2 nyomtatvánnyal veheti igénybe az ellátást – a külföldi biztosítója terhére.
3. Ha valamely európai uniós tagállamban biztosított, de átmenetileg Magyarországon tartózkodik és a kezelőorvos szakmailag szükségesnek minősíti a gyógyfürdőben elérhető kezelések igénybe vételét, akkor a külföldi biztosító által kiállított Európai Egészségbiztosítási Kártyával veheti igénybe az ellátást a külföldi biztosítója terhére.
4. Ha Szerbiában biztosított és Magyarországon lakik, akkor a szerb biztosító által kiállított SRB/HUN 106, SRB/HUN 109, vagy SRB/HUN 121 igazolás alapján a szerb biztosító terhére Magyarországon teljes körűen jogosult egészségügyi szolgáltatásra és TAJ-kártyával veheti igénybe az ellátást.
5. Ha Szerbiában biztosított és a szerb biztosítója engedélyezte az ellátás igénybevételét, akkor SRB/HUN 112 nyomtatvánnyal veheti igénybe az ellátást a szerb biztosító költségére.