• A kénes- és a jódos-brómos gyógyvizek rendkívül kedvező hatással lehetnek a szervezetünkre, gyógyászati szempontból mindkét víztípus értékes tulajdonságokkal rendelkezik.

  • Magyarországon ritkán fordul elő, hogy egy gyógyvíz egyidejűleg magas kén- és jódtartalommal rendelkezzen, de azért akad rá példa.

A hazai gyógyvizek között rendkívül elterjedtek a kénes, illetve a jódos-brómos vizek. Bár több hasonlóság van közöttük, egyes tulajdonságaikban különböznek is.

Az egyik legfeltűnőbb különbség a szagukban/illatukban van. A jódos-brómos gyógyvizeknek általában enyhe, klórra emlékeztető szaguk van, ami egyébként nem túl markáns és többnyire csak a medencékben lehet érezni. Ezzel szemben a kénes vizeknek karakteres, jellegzetes „gyógyvíz illata” van, amely már kisebb kéntartalom esetén is igen erőteljesen jelen van, sőt, sokszor a fürdő tágabb környékén is érezni.

Ami a hasonlóságokat illeti, mind a kénes, mind a jódos-brómos gyógyvizek esetében igaz, hogy hatóanyagaik nem csupán a bőrön keresztül szívódnak fel, hanem a párájukat belélegezve is kifejtik jótékony hatásukat. Ugyanakkor egy apró különbség megfigyelhető: a kénes vizek bőrön át történő felszívódása gyorsabb és intenzívebb, mint jódos társaiké.

Mindkét gyógyvíztípus ismert gyulladáscsökkentő tulajdonságáról, azonban a kén ennél többre is képes: be tud épülni a porcszövetekbe, ami különösen hasznos lehet az ízületi kopással járó panaszok esetén. Belélegezve ráadásul értágító hatással is bír, így serkenti a vérkeringést és javítja a szív működését.

zalakarosi gyógyvíz

A jódos vizek fertőtlenítő hatásuk miatt kedvezően befolyásolhatják a különféle bőrproblémákat. A kénes vizek szintén hatékonyak lehetnek bőrbetegségek kezelésében, különösen jótékony hatást fejtenek ki ekcéma és pikkelysömör esetén.

A jódos gyógyvizeknek emellett szintén van keringésjavító hatásuk. Fontos megemlíteni, hogy a magyarországi jódos gyógyvizek szinte kivétel nélkül brómban is gazdagok. A bróm elsősorban idegrendszeri hatásairól ismert: nyugtató, stresszcsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Ráadásul a jódos vizek rendszeres használata hozzájárulhat a jódhiány enyhítéséhez – márpedig ez hazánkban nem ritka probléma, mivel az ivóvizek 80 százaléka nem tartalmaz megfelelő mennyiségű jódot.

Bár a kénes és jódos-brómos vizek külön-külön gyakran előfordulnak, olyan gyógyvíz, amely mindkét hatóanyagot jelentős mennyiségben tartalmazza, viszonylag ritka. Általában a magas jódtartalmú vizek kevés ként tartalmaznak, és ez fordítva is igaz. Pedig milyen nagyszerű lenne, ha egy gyógyvíz egyesítené mindkét típus előnyeit. Szerencsére van ilyen…

gyógykerti gyógymedence Zalakaroson

Nem kell külföldre utazni ahhoz, hogy ilyen különleges vízre bukkanjunk, hiszen Zalakaroson elérhető egy ilyen gyógyvíz. A híres zalai fürdővárosban ugyanis olyan termálvíz tör a felszínre, amely egyszerre több gyógyvíztípushoz is sorolható. A zalakarosi víz nemcsak jódos-brómos és kénes, hanem alkáli-kloridos, hidrogénkarbonátos, sőt, még jelentős fluorid- és metakovasav-tartalommal is rendelkezik. (A metakovasavról itt olvashat néhány érdekességet).

A Zalakaroson feltörő gyógyvíz fehéres színével is kitűnik a többi közül, és nem véletlen, hogy egykor „fehér aranyként” emlegették. Hazai viszonylatban valódi ritkaságnak számít ez az összetett, sokféle gyógyhatással bíró víztípus.

gyógymedence Zalakaroson

A Zalakarosi Fürdő területén több medencében is találkozhatunk ezzel az értékes gyógyvízzel. A fedett részlegben például egy ikermedencében élvezhetjük jótékony hatásait, míg a gyógy- és termálvilág beltéri és szabadtéri gyógymedencéi szintén tartalmazzák ezt az ásványi anyagokban gazdag vizet (utóbbit pont pár napja nyitották meg, itt olvashat róla). A nyári időszakban a strand területén is működik egy gyógyvizes ikermedence, így a látogatók több medencében is élvezhetik a zalakarosi gyógyvíz nyújtotta előnyöket. A megtalálásuk sem nehéz – elég követni a jellegzetes kénes illatot, amely már messziről árulkodik a fürdő különlegességéről.

Zalakaros gyógyfürdő isiász

Vas vármegyében rendkívül magas ásványianyag-tartalmú gyógyvíz található. Itt olvashat arról, hogy az adott fürdő miként gazdálkodik a gyógyvízzel.