-
Bükfürdőn több medencét is kiemelkedően magas ásványianyag-tartalmú gyógyvízzel töltenek.
-
Nem mindegyik medencét ugyanabból a gyógyvizes kútból látják el, a vizek összetételében és hőfokában van némi különbség, de a hatásuk azonos.
A Bükfürdő Thermal & Spa összesen 34 medencével rendelkezik, ebből kilenc medencét töltenek gyógyvízzel. Utóbbiak közül kettő szezonálisan, a többi egész évben üzemel.
A fürdő gyógyvízellátást négy termálkút biztosítja. Ezek a kutak a Szent Kelemen (Bük-1), a Felsőbüki Nagy Pál (Bük-3), a Bükaqua (Bük-4) és a Szent Imre (Bük-8) neveket viselik. A Szent Kelemen kút a legmélyebb, és a vizének összes oldott ásványianyag-tartalma meghaladja a 15 ezer mg/litert, ami országosan is az egyik legmagasabb érték (ez jellemzően 2-3000 mg/liter a legtöbb hazai gyógyvíznél). Megkérdeztük a fürdőt, hogy mikor melyik kút vizét használják a medencék töltésére.
A Bükfürdő Thermal & Spa részletes válaszából megtudtuk, hogy az egyes medencéket nem mindig ugyanabból a kútból töltik. Ennek oka, hogy a kutak karbantartása rendszeres, adott esetben időigényes folyamat. Emiatt rugalmasan kell kezelniük azt, hogy melyik kút vizéből gazdálkodnak éppen, hiszen nem szolgáltathatják ki egy-egy termálkútnak egy konkrét medence nyitását.
Egy fontos kivétel van: a Bük-1-es számú, azaz a Szent Kelemen kút csak a fedett medencetér medencéit tölti, vagyis az 1-es, a 2-es, a 3-as, valamint a 4/1-es és 4/2-es medencéket.
Apró érdekesség, hogy a fentiek közé tartozik a legmelegebb, 39 Celsius-fokos vizű medence is. Ez annyira koncentrált gyógyvizet tartalmaz, hogy nem elég naponta egyszer, zárás után kitakarítani a medenceteret, hanem minden nap napközben is le kell engedni egy nagytakarításra.
Bükfürdőn a „sima vizes”, vagyis az élménymedencéket is saját kutakból töltik, tehát nem az ivóvízhálózatról. S összességében 14 kilométer hosszú vízhálózatot használnak a fürdő területén.
Különbözik-e az egyes kutak vizének a gyógyhatása? A négy gyógyvizes kút vizének hőfokában és ásványianyag-összetételben is vannak apróbb eltérések. Azonban nem olyan mértékben, hogy a használati javallatukban legyen bármilyen különbség. Aki további részletekre is kíváncsi a büki gyógyvíz útját, kialakulásának történetét illetően, annak érdemes felkeresnie a fürdő Látogatóközpontját.
Korábban itt írtunk a bükfürdői gyógyvíz kedvező hatásairól.