-
Mindkét gyógyvíztípus számos kedvező tulajdonsággal bír, amelyek részben hasonlóak, de akadnak különbségek is.
-
Előfordul, hogy egy gyógyvíz egyszerre magas kén- és jódtartalommal rendelkezik.
Amiben lényeges különbség van a kénes és a jódos gyógyvizek között, az a szaguk. A kéntartalmú gyógyvizek ugyanis jellegzetes, messziről is érzékelhető „illatot” árasztanak. Ezen túlmenően a kénes és jódos fürdők a szervezetre gyakorolt hatásaikban is kissé eltérnek egymástól.
A kénes szagnak amúgy is jelentősége van: ha érezzük, az már önmagában pozitív jel. A kénes gyógyvizek több módon fejtik ki hatásukat, egyrészt fürdőkúrák során a bőrön keresztül felszívódva, másrészt a légutakon át jutnak be a szervezetbe. Ezzel azonban még nem érnek véget kedvező hatásaik…
A kéntartalmú vizek ivókúrák során is hatékonyak, amikor az emésztőrendszeren keresztül szívódnak fel. Belélegezve értágító hatásúak, így javítják a szív vérellátását. Ízületi problémáknál különösen ajánlottak, mivel a kén beépül a porcszövetekbe, enyhítve a kopásos panaszokat. Ezen kívül számos bőrbetegség – például pikkelysömör – kezelésében is eredményesek.
A jódos gyógyvizek gyakran jelentős mennyiségű brómot is tartalmaznak, ami nyugtató és stresszoldó hatásáról ismert. A jód a kénhez hasonlóan belélegezve is kifejti a hatását, olyannyira, hogy a légutakon keresztül gyorsabban felszívódik, mint a bőrön át. Az ilyen típusú vizek belsőleg alkalmazva különösen alkalmasak a jódhiányos állapotok kezelésére. Fürdőkúraként alkalmazva a jódos vizek gyulladáscsökkentő hatásukról ismertek. Segítik az ödémák felszívódását, enyhítik a húgyhólyag- és petefészek-gyulladást, valamint az ízületi gyulladásokat.
Hol találhatók hazánkban kénes és jódos vizű fürdők?
Itt talál információt a kéntartalmú gyógyvízzel rendelkező termálfürdőkről.
Itt olvashat arról, hogy mely fürdők vizének magas a jódtartalma.
A lenti képen látható fürdő különlegessége, hogy vizének egyszerre magas a kén- és a jódtartalma.