• Hagyományosan szürke színe van a Csiszár Fürdő egyik medencéjében található szénsavas víznek.

  • Nemrég azonban befeketedett a gyógyhatásáról ismert víz.

Az elmúlt hetekben fokozatosan fekete lett a bálványosfürdői Csiszár Fürdő egyik borvizes (szénsavas vizes) medencéjének vize. A fürdő közösségi oldalán a hét elején írták, hogy március 21-én vették észre, hogy változni kezd a Hammas/Hamvas medence színe.

Bevizsgáltatták a vizet, amiről Kis Boglárka-Mercédesz geológus és Dr. Zsigmond Andrea kémikus adott szakvéleményt. Mint kiderült, a megszokottnál több vas került be a vízbe és a benne lévő kén hatására kicsapódott, mint vas-szulfid, amelynek fekete a színe. A vasas víz mélyebbről is szivároghatott be, de valószínűbb, hogy a medence egyik felső oldaláról, a Szemvíz felől, folyt be.

„Ez az oldal szemmel láthatóan nagyon vasas, tehát vörös iszapos (vas-oxid). Valószínű a márciusi eső ebből a vasból a megszokottnál többet vitt be oldalról a medencébe és így a megváltozott arány vas-szulfid kicsapódását okozta. Ez nem kártékony, sem emberre, sem vízre való tekintettel. A Csiszár Fürdői vizek amúgy is sok vasat tartalmaznak, amely több medence vörös-sárga színét adja” – írták.

Csak a Hammas esetében – amely a többi forráshoz képest jelentős ként is tartalmaz -, a vas nem mint vas-oxid hanem, mint vas-szulfid jelenik meg, tehát fekete színben. Ha nem lesz folyamatos a vas nagyobb mennyiségű beszivárgása az oldalból vagy a talajból, akkor vissza fog térni egy idő után a víz megszokott szürke színe.

Csiszár Fürdő Hamvas medence Erdélyben

Nem példa nélküli a hasonló színváltozás. Emlékezetes, hogy a vajdasági Pacséron 2014-ben megnyitott termáltó vize a 2015-ös szezonban lila, rózsaszínes árnyalatú lett. Ennek oka nem teljesen tisztázott. Korábban az víz összetételének a változásával indokolták az elszíneződést, újabban viszont egy sós vizeket kedvelő algafaj megjelenésével magyarázzák a lilás árnyalatot.

Magyarország egyik legmagasabb ásványianyag-tartalmú gyógyvizéről itt olvashat érdekességeket.