-
Tavalyelőtti hír volt, hogy a Hévízi Tófürdő egy állami tulajdonú gazdasági társaságba kerül át.
-
Ebből mostanáig nem lett semmi, és pár napja a kapcsolódó kormányhatározaton is módosítottak.
Még 2023 novemberében jelentették be, hogy új üzemeltetési modellt vezetnek be a Hévízi Tófürdőnél. Ez abból állt volna, hogy a Tófürdő és a hozzá kapcsolódó szálloda a reumakórháztól átkerül egy gazdasági társasághoz. Utóbbi felett pedig a tulajdonosi jogokat a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) gyakorolja. Ezzel párhuzamosan pedig egy nagyszabású fejlesztés is bejelentettek a Hévízi Tófürdővel kapcsolatban.
Az említett társaság létrejött, de azóta sem került át hozzájuk a fürdő, valamint a 2023-ban beharangozott fejlesztésről sem hallani. Tavaly ezzel kapcsolatban többször is kerestük az MTÜ-t, de nem válaszoltak, tegyük hozzá: nem is szokásuk. A tavaly december 31-i Magyar Közlönyben azonban megjelent egy, a fentiekkel kapcsolatos módosítás.
Mint a Magyar Narancs észrevette, ez arról szólt, hogy „a kormány visszavonja a Hévíz turizmusának fejlesztéséhez szükséges intézkedésekről szóló 1506/2023 kormányhatározat 5. és 6. pontját”. A hivatkozott, 2023-ban kelt kormányhatározat a fürdővárosban tervezett fejlesztésekről és felújításokról szól. A döntés szerint Hévízgyógyfürdő turisztikai célú vagyonelemeinek – beleértve a Hévízi-gyógytó, valamint a Hotel Spa Hévíz – üzemeltetését a Magyar Turisztikai Ügynökség által irányított cég látja majd el a gyógykórház helyett.
A visszavont rendelet előírta azt is, hogy „az Ügynökség vagy az Ügynökség tulajdonosi joggyakorlása alá kerülő társaság útján a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház (a továbbiakban: Kórház) fenntartójának a bevonásával gondoskodjon a Kórház jelenlegi színvonalon történő folyamatos működését biztosító intézkedések és források meghatározásáról, továbbá az ehhez szükséges együttműködési megállapodás megkötéséről”.
Ez elvileg azt is jelentheti, hogy nem feladata a Turisztikai Ügynökségnek, hogy együttműködjön a kórházzal. A Népszava információi szerint azonban más lehet a háttérben. „A kormány mostani rendeletével lényegében a korábbi telekmegosztást szüntette meg. Várhatóan a mostani döntésnek lesz folytatása. Szakértőnk szerint például az egyik lehetséges következmény, hogy maga a kórház is a Magyar Turisztikai Ügynökség alá tartozó céghez kerül. Ez utóbbihoz azonban további jogszabály-módosításra is szükség lenne” – írják.
A lap megkeresésére a Belügyminisztérium a fentiekkel kapcsolatban annyit válaszolt: „az intézkedések semmilyen szinten és módon nem érintik a közfinanszírozott betegellátást. A kórház betegei számára továbbra is elérhetőek lesznek mindazok az ellátások, amelyek eddig is biztosítottak voltak.”