• Milyen betegségek esetén lehet hatékony a gyógyvizes fürdőzés? 

  • Melyek a gyógyvizes kezelések javallatai és ellenjavallatai?

Magyarország gyógyvizes fürdőinek kínálata igazán különleges: egyrészt az ország területéhez viszonyítva rengeteg fürdő közül választhatunk, másrészt rendkívül sokféle víztípust találhatunk. A kénes, jódos-brómos, radioaktív és más típusú gyógyvizek mind egyedi összetétellel és hatásokkal rendelkeznek. Ezeknek a vizeknek számos betegség esetén lehet kedvező hatásuk, ugyanakkor bizonyos esetekben némi óvatosság sem árt a használatuk során.

A gyógyvizek általános fizikai hatásai. A gyógyvizek nemcsak kémiai összetételük miatt hatásosak, hanem fizikai tulajdonságaik is jótékonyak a szervezetre. Például a víz felhajtóereje jelentősen csökkenti a testre ható gravitációt, így a szárazföldön fájdalmasan mozgatható izmok és ízületek a vízben könnyebben terhelhetők. Ezért olyan jó a víz alatti gyógytorna, amely az izmokat és az ízületeket kíméletesen, de hatékonyan mobilizálja.

A hidrosztatikai nyomás is fontos tényező. A vízben állva a nyomás a lábfejtől felfelé haladva csökken, amely serkenti a vér és nyirok áramlását, ezzel tehermentesítve a szívet. Továbbá a gyógyvíz hőmérséklete is meghatározó: a 36 Celsius-foknál hidegebb víz nyugtató hatású, míg a 36–38 Celsius-fok közötti víz javítja a szövetek vérellátását, enyhíti a fájdalmakat és a görcsöket.

Az ásványi anyagok szerepe. A gyógyvizekben oldott ásványi anyagok kétféleképpen is hatnak a szervezetre: részben a bőrön keresztül szívódnak fel, és a vérkeringés révén jutnak el a test különböző részeibe, részben pedig közvetlenül a bőrt ingerlik, ezzel idegi úton távoli szervekre is hatva. Egyes gyógyvizek belélegezhető összetevői, mint például a jód, a légutakon keresztül szívódnak fel. Ivókúra formájában pedig az emésztőrendszeren át fejtik ki kedvező hatásukat.

A gyógyvizes fürdőzés általános javallatai. Gyógyvizes kezeléseket gyakran ajánlanak reumás panaszok, kopásos mozgásszervi betegségek és nem akut gyulladásos ízületi problémák kezelésére. Emellett a balesetek és műtétek utókezelésében is szerepük lehet. Bizonyos gyógyvizek hatékonyak nőgyógyászati problémák és bőrbetegségek esetén is. Az ilyen fürdőzés pszichésen is jótékony hatású, mivel a kellemes környezet és a meleg víz pozitívan hat az idegrendszerre, ami szinte minden betegség lefolyását kedvezően befolyásolhatja.

A gyógyvizes fürdőzés általános ellenjavallatai. Fontos figyelembe venni, hogy nem mindenki számára ajánlott a gyógyvízben való fürdőzés. Általánosságban kerülendő lázas állapotban, daganatos betegségek (előbbiről kicsit bővebben itt olvashat), rögzült és kezeletlen magas vérnyomás, valamint súlyos szív- és keringési problémák esetén. Nem ajánlott továbbá gyakori tüdőasztmás rohamok, súlyos máj- és veseelégtelenség, valamint visszérgyulladás és aktív ízületi gyulladás fennállása esetén sem.

szabadtéri medence a Gellért Gyógyfürdőben

A Csiszta Fürdő hamarosan átáll a téli üzemrendre. Itt olvashat arról, hogy ez mit jelent a gyakorlatban.

Illusztráció: szabadtéri medence a Gellért Gyógyfürdőben