• A régió legrégebbi gyógyvize 1967-ben, a legújabb 2014-ben kapta meg a gyógyvíz minősítést.

  • Az előbbit egy kedvelt gyógyfürdőben jelenleg is kipróbálhatjuk, a legújabbat sajnos még nem hasznosítják.

A Közép-Dunántúl régió három vármegyét foglal magában: Fejét, Komárom-Esztergomot és Veszprémet. Itt jelenleg összesen 7 darab minősített gyógyvizet tartanak nyilván. Ez azt jelenti, ez hazánk gyógyvizekben legszegényebb régiója.

Csak összehasonlításképpen Észak-Magyarországon 27 darab, a Nyugat-Dunántúlon 47 darab, a Dél-Alföldön pedig 56 darab minősített gyógyvíz található. A Közép-Dunántúlra visszatérve: a 7 gyógyvíz közül melyik a legrégebbi? A komáromi Brigetio Gyógyfürdő gyógyvize.

1967-ben kapta meg a gyógyvíz minősítést a Komáromban található Lengyári-kút vize. A lengyári elnevezés eredete, hogy a termálkutat a komáromi – azóta már megszűnt – lenfonógyár fúratta. Az 1960-as években ugyanis nagyon jól futott a cég szekere és a termelés növeléséhez több meleg vízre volt szükségük. A termálkút bőséges vízhozama azonban lehetőséget teremtett arra, hogy a városi strandra – a mai Brigetio Gyógyfürdő elődjére – is átvezessék a termálvizet. A komáromi gyógyvíz történetéről és kedvező hatásairól korábban itt írtunk.

kinti medence a Brigetio Gyógyfürdőben

Egyébként a régió második legrégebbi termálkútja is Komárom-Esztergom vármegyében található, méghozzá Bábolnán. Itt az 1980-ban fúratott termálkút vize kapta meg 1992-ben a gyógyvíz minősítést. Igaz, ebben évtizedekig nem fürödhetett senki, hiszen csak 2020-ban nyitották meg a Bábolnai Termálfürdőt.

A Közép-Dunántúl régió legújabb gyógyvize a Fejér megyei Rácalmáson található, ami 2014-ben kapta meg ezt a minősítést, de jelenleg nem hasznosítják. A legújabb olyan gyógyvízért, amiben fürödhetünk is, Pápára kell utaznunk, mert a Várkertfürdő termálvize 2007-ben kapott gyógyvíz címet.

élménymedence a pápai Várkertfürdőben

Ide kattintva arról a gyógyvíztípusról olvashat, ami segíthet megszüntetni az alvásproblémákat.