• A homocisztein valószínűleg károsítja az érfalakat, ezáltal hozzájárul az érelmeszesedés kialakulásához.

  • Egy orvosi kutatás kimutatta, hogy a kénes fürdők hatására a vér homocisztein szintje csökkenhet.

Számos hazai gyógyvíz tartozik a kénes csoportba, ezek könnyen felismerhetők jellegzetes „illatukról”. A fürdőkúrák során a kén könnyen bejut a szervezetbe, mivel a bőrön át és a tüdőn keresztül belélegezve is gyorsan felszívódik.

Ezeknek a vizeknek számos jótékony egészségügyi hatása régóta ismert. Például, a kén beépül a porcszövetekbe, így kiválóan alkalmazható kopásos ízületi betegségek kezelésére. Továbbá régóta használják különböző bőrproblémák, mint az ekcéma vagy a pikkelysömör kezelésére. Egy, a pikkelysömörrel kapcsolatos vizsgálat azt is feltárta, hogy ezek a vizek nemcsak külsőleg hatnak, hanem belsőleg is kedvezően befolyásolják az immunológiai folyamatokat.

Egy osztrák orvosi kutatás pedig arra is rámutatott, hogy a kénes vizek segíthetnek a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. Ez abból derült ki, hogy megfigyelték a vér homocisztein szintjének alakulását. A magas homociszteinszint ugyanis a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívinfarktus és az agyvérzés fokozott kockázatát jelzi. A homocisztein vélhetően károsítja az erek falát, ezáltal hozzájárul az érelmeszesedés kialakulásához.

A kutatásban 40 porckopásos beteget vizsgáltak. A csoport egyik fele fürdőgyógyászati kezeléseken vett részt, míg a másik fele ugyanazon kezelések mellett végigcsinált egy kénes vizű fürdőkúrát is. A háromhetes kúra előtt és után mérték a vér homocisztein szintjét. Az eredmények azt mutatták, hogy a kénes csoportban egyértelműen csökkent a homocisztein szintje.

A hazai fürdők közül – többek között – a Bogácsi Gyógyfürdő (képünkön), a Zalakarosi Fürdő, a mezőkövesdi Zsóry Gyógyfürdő vize, valamint Hévíz és Kehidakustány gyógyvizei is tartalmaznak ként.

gyógymedence a bogácsi gyógyfürdőben

A fürdőkedvelők számára jó hír, hogy nem csak a kénes vizek lehetnek jótékony hatásúak az érrendszeri betegségek megelőzésére. Egy hajdúszoboszlói kutatás során, egy másik, szintén a szív- és érrendszeri kockázatot jelző tényezőt vizsgálva, hasonló eredményre jutottak az orvosok. További részleteket erről itt találhat.