• A gyógyvizes fürdőzés általában biztonságos és jótékony hatású, de bizonyos életkorban és egészségi állapotban fokozott óvatosság szükséges.

  • Mire kell ilyen esetben figyelni?

Felmerülhet a kérdés, hogy van-e olyan életkor, amikor a gyógyvizes fürdőzés már nem ajánlott? Erre a rövid válasz az, hogy nincs olyan egyértelmű korhatár, amely felett tiltott lenne a gyógyfürdőzés, ugyanakkor bizonyos tényezőket nem árt figyelembe venni.

Dr. Frölich Lóránt a Gyógyfürdőkről fürdőzőknek című könyvében megemlít számos olyan esetet, amikor nincs a fürdőzésnek abszolút ellenjavallata, mégis fokozott óvatosság szükséges. Méghozzá elsősorban a fürdővíz hőfokának, a fürdőzés időtartamának és módjának megválasztásánál. A szakember ide sorol többek között egyes szív- és érrendszeri betegségeket, a tüdőtágulást, az idült hörghurutot, valamint mindezek mellett a magas életkort is (bár konkrétan nem említi, hogy ennek kapcsán milyen életkorra kell gondolni).

Dr. Frölich ajánlása ilyenkor az, hogy egyhuzamban rövidebb ideig tartson a fürdőzés, tehát a hosszú órákig tartó gyógymedencés üldögélés mindenképpen ellenjavallt. Szintén a javaslatai közé tartozik, hogy a túlzottan meleg vizű (38-39 Celsius-fok feletti) gyógymedencéket inkább kerüljék az idősebbek. Ezen felül a fürdőzést követően mindenképpen legalább félórás pihenést javasol.

fürdőzés idős korban Cserkeszőlőn

Érdemes még arra is figyelni, hogy az idősebbek gyakrabban szenvednek szív- és érrendszeri betegségekben. Márpedig a meleg víz megterhelheti a szívet, ezért is fontos a fürdési idő betartása.

Az idősebbek bőre gyakran vékonyabb és érzékenyebb, ezért a gyógyvizekben található ásványi anyagok irritációt okozhatnak. Érdemes tehát rövidebb fürdőzési idővel kezdeni és figyelni a bőr reakcióit. Fontos tisztában lenni a dehidratáció veszélyével is. Idősebb korban ugyanis könnyebb dehidratálódni, ezért fontos a megfelelő folyadékbevitel a fürdőzés előtt és után is.

Itt egy olyan hazai gyógyvízről olvashat, ami igazi kuriózumnak számít.