-
Itt található a legmagasabb kéntartalmú hazai gyógyvíz, amelynek gyógyhatását hivatalosan 56 évvel ezelőtt igazolták.
-
Bár akkor már sokan évtizedek óta esküdtek a kedvező hatására.
Zsóry Lajos mezőkövesdi birtokán – olajkutatás közben – 1939. február 25-én találtak termálvizet. Eleinte palackozva kezdték forgalmazni a vizet, majd a bő hozamú termálkútra alapozva 1940 júliusában megnyitották a mai fürdő elődjét. A kénes víz kedvező hatására már a kezdetektől sokan esküdtek, de hivatalosan 1968-ban kapta meg a gyógyvíz címet. A fürdő egyébként 1983 óta számít gyógyfürdőnek, 2013 óta pedig gyógyhelynek.
Magyarországon a mezőkövesdi Zsóry Gyógy- és Strandfürdőben érhető el a legmagasabb kéntartalmú gyógyvíz. Tehát igazi különlegességről van szó. Érdemes tudni, hogy a kénes gyógyvizek azok, amelyek kapcsán a legtöbb kutatási eredmény áll rendelkezésre. Ráadásul ezek kivétel nélkül kedvező hatásokról számolnak be.
Amikor valaki ilyen típusú gyógyvízben fürdőzik, a vízben lévő hatóanyagok egy része a bőrön keresztül szívódik fel a szervezetbe, míg más összetevők a víz gőzeinek belélegzése során, a légutak nyálkahártyáján keresztül jutnak be. Egy 2021-ben végzett lengyel kutatás kimutatta, hogy már pusztán a gyógymedencék közelében tartózkodás is kedvezően hathat bizonyos légzőszervi problémákra. Itt tehát még medencéken kívül, de a medencetérben tartózkodva is gyógyulhatunk.
A kénes vízben való fürdés serkenti a légzést, ami hozzájárul a szellemi és fizikai fáradtság leküzdéséhez. A kénes vizek azonban nemcsak a légzőrendszert támogatják, hanem a keringési rendszer működésére is pozitív hatást gyakorolnak. Dr. Bender Tamás Gyógyfürdőzés című könyvében kiemeli, hogy a kén a bőrön és a légutakon keresztül felszívódva értágító hatást fejt ki, különösen a szívkoszorúereken. Ennek köszönhetően javul a szív vérellátása, ami további egészségügyi előnyökkel járhat.
A Zsóry víz egyébként a kalcium, magnézium és hidrogénkarbonát tartalmánál fogva is gyulladáscsökkentő hatású. Magas kloridtartalma fokozza a szervezet ellenálló-képességét, élénkítő és általános erősítő tulajdonsága is van. Kedvező egyes ízületi betegségek esetén, de a szulfidion bizonyos bőrbetegségek gyógyításában is szerepet játszik.
Aki az ünnepi időszakban keresné fel a Zsóry Gyógyfürdőt, annak fontos információ, hogy december 24-én és 25-én ugyan zárva tartanak, viszont a többi napon várják a fürdőzőket. Ebbe beleértve szilveszter napját és január elsejét is – annyi változással, hogy 2025 első napján 11 órakor nyitnak.
Kimondottan forró gyógyvízzel rendelkező fürdőt keres? Ide kattintva találhat néhány tippet.