-
Hévízen lehetőség van „bentfekvéses” mozgásszervi rehabilitációs kezelésekre társadalombiztosítási támogatással is.
-
Azzal azonban számolni kell, hogy a várólisták nagyon hosszúak.
Komolyabb mozgásszervi megbetegedések esetén igazán jó hatékonysága egy hosszabb időtartamú – legalább két-három hétig tartó – kúrának lehet. Hévízen több intézményben is lehetőség van ilyen bentfekvéses kúrákra. Ez a Szent András Reumakórház, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának Rehabilitációs Intézete és a Vasútegészségügyi Nonprofit Közhasznú Kft. Mozgásszervi Rehabilitáció Intézete. A hosszú nevű helyek esetében közös, hogy tb-támogatással is elérhetők a mozgásszervi rehabilitációs kezelések, viszont egyes eseteket leszámítva meglehetősen hosszú várakozással kell számolni.
A kezdeti lépések mindhárom helyen hasonlóak, azaz a szakorvosi beutalót el kell juttatni a kiválasztott intézethez, ahol ezt elbírálják, majd ennek az eredményéről értesítik a beteget.
Az elbírálás során többféle szempontot is figyelembe vesznek a szakorvosok. Ezek közé tartozik a beteg állapota, a betegségének a súlyossága, a hévízi kúra alkalmazhatósága (azaz például nem ellenjavallt-e) és a rehabilitáció által elérhető eredményt is számításba veszik.
Akiket előre vesznek, azok az ortopédiai műtéteken frissen átesett betegek. A Szent András Reumakórházban három hónapon belül, a vasútegészségügyi rehabilitációs intézetben 1-2 hónapon belül fogadják őket. Más esetekben a Reumakórház esetében legalább 1 éves, a vasútegészségügyi rehabilitációs intézetben (ami Szent Kristóf szállodaként is ismert) 1,5 éves várólistát emlegetnek, a honvédségi Rehabilitáció Intézet esetében pedig szimplán „hosszú” várólistát.
Utóbbinál egyébként talán azért is nehezebb általános várakozási időt meghatározni, mert bizonyos szakmák képviselői előnyt élveznek. Közéjük tartoznak a Magyar Honvédség és a rendvédelmi szervek dolgozói, valamint a vasutasok. Továbbá a területi ellátásra jogosultak (magyarán a környéken élők), a nyugállományú honvédségi és rendvédelmi dolgozók és vasutasok, valamint előbbiek hozzátartozói.
A jó hír az, hogy mindegyik intézmény esetében lehetőség van a várakozási idő lerövidítésére. A rossz hír az, hogy ez nincs ingyen. Bizonyos napi díj ellenében mindhárom helyen kínálnak emeltebb szintű ellátást, ez kényelmesebb, szállodai szintű elhelyezést jelent és jóval rövidebb várakozást.