-
Autóvezetés, ülés közben jelentkező térdfájdalom minek a jele?
-
Nyilalló fájdalom a vállban? Éles szúró fájdalom a térdben?
-
Mi az a sarkantyú fájdalom és hogyan szüntethető meg?
-
Szakember válaszolt az olvasóink kérdéseire.
Az elmúlt héten a Facebook oldalunkon hirdettük meg azt a lehetőséget, hogy várjuk a reumatológiával, ízületi kopásokkal, ízületi gyulladásokkal, gerincbetegségekkel, csontritkulással kapcsolatos kérdéseket. Ennek kapcsán emailen, illetve a Facebook oldalunkon is számos kérdést kaptunk, amelyekre Monek Bernadett, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet vezető gyógytornásza, az Ízületőr program szakértője válaszolt.
Tegnap a csontritkulás témakörét érintő kérdéseket és válaszokat közöltük. Most az ízületeket érintő panaszokkal, betegségekkel kapcsolatos kérdések és válaszok következnek.
Olvasónk kérdése – szúró térdfájdalom
Hosszabb autóvezetés után időnként előfordul, hogy éles fájdalmat érzek a a térdemben. Olykor szó szerint fizikai fájdalommal jár a pedálok lenyomása. Előfordul az is, hogy lépcsőn való lefelé haladáskor nyilall hasonlóan éles fájdalom a térdembe. Mi állhat ennek a hátterében? Milyen jellegű vizsgálatok deríthetnének fényt a probléma okára?
Monek Bernadett válasza:
A leírt tünetek alapján terhelésre jelentkezik a fájdalom a térdében. Hajlított térddel történő üléskor megjelenő fájdalom a porckopás tipikus jele, „autó-mozi” tüneteknek is nevezzük, mert gyakran ezen két tevékenység közben jelentkezik. A lépcsőn lefelé járáskor a combizom fékező izommunkája miatt a térdkalács jelentős nyomást okoz a kopott ízfelszínre, ebben az esetben ez a fájdalom oka. Javasolnám az ízületi porc regenerálását és speciális gyógytorna megtanulását az ízület további terhelésének csökkentése céljából. A patikai porcvédő tabletták megfelelő arányban és mennyiségben tartalmazzák a hatóanyagokat, javítva a porc anyagcseréjét. A fájdalomcsillapító szedése emiatt önmagában nem elegendő, hiszen a probléma oka nagy valószínűséggel a porc kopása. Az ízületi kopás mértékének meghatározása röntgen vizsgálattal történik, amelyet mindig együtt értékelünk a klinikai tünetekkel. Javasolt szakorvos (reumatológus, ortopéd orvos) és gyógytornász felkeresése.
Olvasónk kérdése – folyamatos könyökfájdalom
Rendszeres edzések után (talán a húzódzkodások miatt) folyamatos könyökfájdalom alakult ki egy fiatalembernél. Gondolom a megerőltetés lehet az oka, de mivel lehet ezt kezelni? Milyen gyógymódot tud ajánlani a szakember?
Monek Bernadett válasza:
A fájdalom oka ebben az esetben lehet ízületi (pl. porckopás, korábbi sérülés, szalagszakadás) illetve izomeredetű (a túlerőltetés, túlságosan feszes izomzat) is. Más-más kezelés szükséges az említett két esetben. Javaslom, hogy keressen fel egy gyógytornászt, aki a fizikális vizsgálatot követően pontosan tud Önnek segíteni (ízületi mobilizáció, célzott izomnyújtások, ízületkímélő technikák tanítása, tape alkalmazása stb.) Ha már visszatérő fájdalomról van szó, sürgősen kérje szakember segítségét az ízületi gyulladás kialakulásának megakadályozására.
Olvasónk kérdése – lapockafájdalom
Nekem a lapockám fáj a jobb oldalon már régóta. Néha kenegetem és tapaszt hordok, amitől elmúlik, de utána kezdődik elölről. Mi okozhatja a problémát és hogyan szüntethető meg?
Monek Bernadett válasza:
Leírása alapján a fájdalomcsillapítás ellenére visszatérnek panaszai, tehát más terápia indokolt. A visszatérő lapockatáji fájdalom oka gyakran a nyaki gerinc rendellenességei (pl. statikai probléma, rossz testtartás, ízületi kopás, feszes izomzat stb.) Ebben az esetben a mindennapok tevékenységei is komoly terhet jelentenek ízületeinknek, javasolt glükozamin-szulfát tartamú gyógyszer kúraszerű szedése. Ha sokat ül, akkor sokat segíthet Önnek az ergonómiailag helyes testtartás alkalmazása. Feltétlenül szükséges a fájdalom okát kideríteni, keressen fel reumatológust és konzultáljon gyógytornásszal, aki sokat segíthet panaszai gyors és hatékony csökkentésében.
Olvasónk kérdése – nyilalló fájdalom a vállban
Ha megpihen a bal vállam akkor rettenetesen nyilall, de ha dolgozom akkor nem fáj. Mi lehet a probléma? Az úszás nem árt az ízületeknek?
Monek Bernadett válasza:
A háttérben sajnos állhat ízületi gyulladás, amelyre jellemző a nyugalmi és éjszakai fájdalom, de mindenképpen keressen fel egy reumatológust, aki tisztázza az okot és ennek alapján meghatározza a terápiát. Az úszás alapvetően egy nem terhelt helyzetben végzett mozgásforma, tehát jó. Azonban a rosszul kivitelezett úszástechnika árthat az ízületeinknek vagy egy rosszul megválasztott úszásnem is ízületi problémák esetén (például térdízületi kopás esetén nem javasolt a mellúszás).
Olvasónk kérdése – sarkantyús probléma
A sarkantyú fájdalmat mivel lehet megszüntetni?
Monek Bernadett válasza:
Sarkantyú akkor alakul ki, ha a talpon lévő kötőszövetes lemez – más néven talpi fascia – erős húzást gyakorol a sarokcsontra. Okozhatja lúdtalp, haránt boltozat süllyedés, rossz cipő, álló munka, alsó végtagi tengelyeltérés, az Achilles-ín egyenetlen terhelése, vagyis a tényleges megoldást a kiváltó ok megszüntetése eredményezi. A megelőzés természetesen könnyebb, kialakult problémánál megfelelő cipőválasztás, egyéni méretvétel alapján készült lúdtalpbetét, lábizmok egyensúlyának kialakítása, speciális lábtorna jelenthet megoldást.
Az aktuális fájdalom oka nagyon gyakran azonban a sarkantyú körül kialakult csonthártya gyulladása okozza, amely gyógyszeres terápiát igényel. Emellett jó hatásfokú az például az ultrahang és lézerkezelés, valamint a lökéshullám terápia, amelyek szakorvosi kiírásra történnek.
Olvasónk kérdése – nem hajlik a térd
Éppen a napokban fájdult meg a bal térdem. Alig hajlik, nagyon fáj, és be is van dagadva. Mi lehet az oka? Lehet, hogy vizes?
Monek Bernadett válasza:
A térdízületi folyadék felszaporodásának oka sokrétű. Okozhatja túlterhelés, porckopás, gyulladás, keringési probléma. A felszaporodott folyadék erőteljes nyomást okoz az ízületen belül, amely nagy fájdalommal jár terhelés nélkül is. Javasolt az ízület hűtése, borogatása naponta többször, a láb tehermentesítése (lépcsőzés kiiktatása, sportok felfüggesztése), naponta több alkalommal a láb felpolcolása nyújtott térdízület mellett és közben a bokaízület mozgatása (integetés, körzés). Ha visszatérő térdduzzanatról van szó és néhány nap alatt nem csökken, reumatológus felkeresése szükséges.