• Nem rejt egészségügyi kockázatot a Bánki-tó színének megváltozása.

  • Kiderült, hogy mi okozta a furcsa árnyalatot.

Opálos színárnyalatúvá vált a napokban a Nógrád vármegyei Bánki-tó vízfelszíne, ami miatt aggódtak a helybeliek, ám kiderült, nincs ok az ijedtségre – írja a Palóc Hírnök.

A nyugat-nógrádi község önkormányzatának hivatalos Facebook-oldalán május 9-én jelent meg a hír, hogy több tanú együttes tapasztalatai szerint a Bánki-tó vizének színe megváltozott, opálos árnyalatúvá vált. Mivel korábban előfordult már hasonló minőségváltozás, ami miatt szakember segítségét kellett kérnie a falu vezetésének, ezért ismét felkérték a tó vízminőségét folyamatosan felügyelő dr. Hegyi Árpádot, hogy vegyen mintát, és állapítsa meg, mekkora a baj.

A vizsgálat megnyugtató eredményt hozott. A szakember egyértelmű értékelése szerint 2023 óta rendszeresen nyomon követik az állóvíz kén-háztartását, hiszen a kémiai anyag nagyobb mennyiségű jelenléte jelentősebb gondokat okozhat. Az idei év tavaszán megfigyelt opálos víz bizonyítottan a kiülepedő fehér elemi kén miatt alakult ki, amely bányatavak esetében természetes jelenségnek is mondható. A május elejei mérések eredményeképpen nem volt szükség beavatkozásra, mert a színárnyalatban tapasztalható jelenség néhány napon belül biztosan kedvezően változik, és újra szép színét mutatja majd a vízfelszín.

Dr. Hegyi Árpád hangsúlyozta, sem ökológiai, sem humán egészségügyi kockázatot nem jelent a tapasztalt színváltozás.

a Bánki-tó strandja Nógrádban

A tavalyi szezonban egyébként az illetékes kormányhivatal vizsgálatai szerint kiváló volt a Bánki-tó vízminősége. A tó strandján az elmúlt években nagyszabású fejlesztéseket végeztek: gyerekpancsoló és játszótér jött létre, megújultak a burkolatok, a lépcsők és a terasz, új napozóágyakat kapott a közönség, újjászületett a gyep és a növényzet, valamint biztonságosabbá tették a vízbe vezető lépcsőket is.

Nem példa nélküli a hasonló színváltozás a forrásvizeknél, termálvizeknél sem. Egy hónapja írtunk arról, hogy megváltozott – fekete lett – az egyik erdélyi szénsavas forrás vize. Ott a megnövekedett vastartalom okozta a változást. Emlékezetes az is, hogy a vajdasági Pacséron 2014-ben megnyitott termáltó vize a 2015-ös szezonban rózsaszínes árnyalatú lett. Ennek oka nem teljesen tisztázott. Korábban az víz összetételének a változásával indokolták az elszíneződést, újabban viszont egy sós vizeket kedvelő algafaj megjelenésével magyarázzák az elszíneződést.