• A gerinc degeneratív elváltozásaival összefüggő fájdalmakat tudjuk a legjobb hatékonysággal kezelni – tudtuk meg a Dr. Tarkó Iréntől, a Ceglédi Gyógyfürdő reumatológus szakorvosától.

  • A doktornő elmondta azt is, hogy mitől függ egy-egy fürdőkúra eredményessége. Beszélt arról is, hogy a gyulladásos mozgásszervi panaszoknál alkalmazhatók-e a fürdőkezelések.

– Melyek azok a legtipikusabb betegségek, amikkel önökhöz fordulnak?
– Leggyakrabban gerincfájdalmakkal fordulnak hozzánk, a betegeknek mintegy 75 százaléka ilyen problémákkal érkezik. Ez a deréktáji gerincet, a keresztcsont tájékát, a porckorong rendellenességek által kiváltott fájdalmakat, a derékból az alsó végtagokba sugárzó fájdalmakat jelenti. Nagyon jó hatásfokkal kezeljük a gerincsérv által okozott panaszokat – műtét előtt, műtét helyett és műtét után is. Egyszer készítettünk egy statisztikát, ami azt mutatta, hogy az általunk biztosított konzervatív kezelés 85 százalékban hatásosnak bizonyult.

– A tapasztalatai szerint ezek közül melyik betegségnél érhető el a leglátványosabb javulás egy-egy gyógyvizes kúrával, vagy fürdőgyógyászati kezelésekkel?
– A gerinc degeneratív elváltozásaival összefüggő fájdalmakat tudjuk a legjobban kezelni. Azonban ez a kérdés azért nem ilyen egyszerű. A kezelések eredményét ugyanis befolyásolja a betegek életmódja, a foglalkozása, az is, hogy milyen sportot űz, milyen az általános egészségi állapota, mennyire fogadja meg a tanácsokat. Ezek mind befolyásolják az eredményt. Volt már olyan, hogy jelentős csípőízületi porckopásban szenvedő beteg jött hozzánk nagy fájdalmakkal. Kérte, hogy írjam ki a fürdőkúrát. Mondtam neki, hogy szerintem ezen már csak a műtét segíthet. Azért a beteg kérésére kiírtam a kúrát és a kontrollvizsgálaton kiderült, hogy teljesen elmúlt a csípőfájdalma.

– Esetleg van-e olyan egészségügyi probléma, amire szintén megoldást tudnak kínálni, de ez nem annyira közismert?
– A közelmúltban készítettünk egy kutatást, ahol a krónikus deréktáji fájdalomban szenvedő betegek közül azokat vizsgáltuk, akik rosszkedvűek voltak, depresszív hangulatzavarban is szenvednek. Azt vettük észre, hogy a fürdőkúra javítja a kedélyállapotukat is.

Illetve sok kolléga tart a gyulladásos mozgásszervi betegségekben szenvedők kezelésétől. Mi ilyen betegeket is kezelünk, de nyilván csak abban az esetben, ha maga a gyulladás nem nagy fokú, a vérsüllyedésük, a vérük CRP-értéke nem magas. Ilyenkor a víz alatti gyógytorna, tornatermi torna, fizikoterápiás kezelések, gyógymasszázs, tangentor nagyon jó hatású szokott lenni.

gyógyvizes medence a ceglédi fürdőben

A doktornőt a gyógyvizes fürdőzéssel és a fürdőkezelésekkel kapcsolatos tévhitekről is kérdeztük, valamint beszélt a Ceglédi Gyógyfürdő épülő gyógyászati szárnyáról. Erről ide kattintva olvashat.