• Dr. Tarkó Irén, a Ceglédi Gyógyfürdő reumatológus szakorvosa több példát is említ arra, hogy milyen tévhitekkel szokott találkozni a napi munkája során.

  • A doktornő elmondta azt is, hogy miben jelent majd újdonságot az épülő gyógyászati szárnyuk.

– Mi az a leggyakoribb tévhit, amivel a gyógyvizes fürdőzés, vagy a kezelések kapcsán találkozni szokott a betegek részéről?
– Aki még soha nem járt fürdőkúrán, sokszor nem is hisz benne. Sokan úgy vannak, hogy „hát, megpróbálom, ha maga mondja”. A fürdőkúra után viszont már megtapasztalja, hogy sokat javult az állapota. Az is előfordul, hogy valaki a fürdőkúra közepén jön, hogy ez neki nem ér semmit, még erősödtek is a fájdalmai, ezért abbahagyja a kezelést. Ebben az esetben el kell magyarázni, hogy maga a fürdőkúra áthangolja a szervezetét, emiatt a betegek 20 százalékánál úgynevezett fürdőreakció jelentkezik. Ilyenkor a fájdalmak akár erősödhetnek is, fáradékonyabb lesz az illető. Egy-két nap kihagyás után tovább kell folytatni a kúrát ahhoz, hogy végül javuljon a beteg állapota.

Aztán van olyan, aki úgy gondolja, hogy a doktornő napi félóra fürdőt írt elő, de ő mégis csak bent ül a gyógymedencében napi három órát. Azonban ettől nem lesz jobb az állapota, sőt. Begyulladhat az ízület és jobban fáj, mint előtte. Arra is akad példa, hogy valaki a súlyfürdő kezelés alatt úgy dönt, hogy közben tornázik is a vízben. Ami szintén nem jó ötlet, erre is figyelmeztetni kell a betegeket.

– A közelmúltban egy újabb termálkútjuk vize is megkapta a gyógyvíz minősítést. A két gyógyvíz összetételében, javallataiban van bármilyen különbség?
– Egyforma a két gyógyvíz, ugyanabból a mélységből, vízbázisból származik. Így ugyanazokra a betegségekre van jó hatása.

– Miért volt szükség akkor az újabb gyógyvizes kútra?
– Azért, hogy biztonságos legyen a fürdő gyógyvízzel történő ellátása. Bármi történik az egyik gyógyvizes kúttal, ott van a másik.

– Hamarosan egy gyógyászati szárnnyal bővül a Ceglédi Gyógyfürdő. Ez miben fog változást hozni?
– Több beteget tudunk majd ellátni és új kezelési módok is elérhetővé válnak. Ezek közé fog tartozni az iszappakolás és a szénsavas fürdő. Utóbbi értágító hatású, így érelmeszesedés esetén igen kedvező lehet. Kevésbé terheli meg a szívet, mint a medencefürdő.

gyógymedence a ceglédi fürdő fedett részlegében

– Amennyiben valaki kedvet kapott ahhoz, hogy támogatott fürdőkezelést vegyen önöknél igénybe, akkor mi a teendője? Kell-e beutalót vinni? Kell-e időpontot kérni?
– Főállásban dolgozom a Ceglédi Gyógyfürdőben, ezért az egyik megoldás, hogy valaki itt a diszpécsernél – akár telefonon, akár személyesen – időpontot kér a fürdő reumatológiai rendelésére. Megvizsgálom a beteget és a számára legkedvezőbb gyógymódot kiírom. Ilyenkor nem kell beutaló.

A másik megoldás, hogy az ország bármelyik reumatológusa, aki NEAK-finanszírozott rendelésen dolgozik, szintén kiírhatja a kezeléseket és akkor már a recepttel és a kezelőlappal érkezik a beteg hozzánk.

A 18 év alattiak számára gyógyúszás is elérhető nálunk. Ott kicsit más a gyakorlat, mert az adott betegség szakorvosa ad javaslatot és a házi gyerekorvos írhatja ki a gyógyúszást, ami egyébként rendkívül kedvező hatású.

A doktornőt nemrég arról is kérdeztük, hogy mely betegségeknél lehetnek leghatékonyabbak a fürdőkúrák. Ide kattintva olvashatja el a válaszát.

Ceglédi fürdő gyógymedence