-
Valószínűleg ennek a gyógyvíznek a kedvező hatásait élvezik a legtöbben idehaza.
-
Hatalmas a múltja és számos orvosi kutatás is igazolta a kedvező tulajdonságait.
A fővárosi fürdők többségét üzemeltető vállalat után a hajdúszoboszlói fürdőkomplexumot működtető társaság éri el Magyarországon a legmagasabb árbevételt. Sőt, a termálfürdős települések közül régóta Hajdúszoboszló vonzza a legtöbb belföldi szállóvendéget. Így bár pontos adat erről nincs, de feltételezhető, hogy egy-egy évben a hajdúszoboszlói gyógyvízben mártóznak meg idehaza a legtöbben.
A hajdúszoboszlói gyógyvíz hatásának felfedezése és hivatalos elismerése szinte azonnal megtörtént, miután a termálvíz a felszínre tört.
Hajdúszoboszló kis, szegény mezőváros volt, amikor 1925 őszén Pávai Vajna Ferenc vezetésével kőolaj és földgáz után kutatva bukkantak rá a 75°C-os termálvízre a település Bánomkert nevű részén. Kezdetben a fölös termálvizet a Kösely-patakba vezették. A környékbeli asszonyok, akik az elvezető árokhoz jártak mosni, hamarosan saját bőrükön tapasztalták a víz jótékony hatását: a termálvízben végzett munka során enyhültek mozgásszervi panaszaik.
Az első hivatalos elemzésekre 1925 decemberében került sor, amikor a Magyarhoni Földtani Társulat hidrológiai szakosztálya megvizsgálta a víz összetételét. A hajdúszoboszlói vizet olyan neves európai gyógyhelyek vizéhez hasonlították, mint Baden-Baden és Wiesbaden. Az elemzések nyomán javasolták a fürdő létesítését és a víz ivókúraként való hasznosítását. A mai Hungarospa elődjét 1927. július 26-án nyitották meg.
A hajdúszoboszlói gyógyvíz a jódos-brómos-konyhasós-hidrogénkarbonátos vizek közé tartozik, és literenként több mint 5000 mg oldott ásványi anyagot tartalmaz. Ez az aranybarna víz számos egészségügyi problémára nyújt megoldást, beleértve az ízületi elváltozásokat, ízületi gyulladásokat, gerincbetegségeket, idegfájdalmakat, és támogatja a sérülések utáni felépülést. Ezen felül hatásos idült nőgyógyászati, bőrgyógyászati betegségek és érszűkület egyes formáinak kezelésében.
Az elmúlt évtizedekben folyamatos orvosi kutatások igazolták további jótékony hatásait, például térd- és csípőízületi kopások, porckorongsérv, valamint krónikus derékfájdalom esetén. A víz csökkenti az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát, és ivókúrához is használható, az egyik forrás vizét Pávai Vajna ásványvíz néven palackozzák.
Bár a hajdúszoboszlói gyógyvíz rendkívül sokoldalú, vannak olyan állapotok, amelyeknél nem javasolt a használata. Ezek közé tartoznak a szervezetben zajló aktív gyulladásos folyamatok, rosszindulatú daganatok, keringési elégtelenségek, fertőző betegségek, súlyos vérnyomás-emelkedés, valamint a terhesség.