-
Egy korábbi orvosi kutatás során megnézték, hogy a magas vérnyomásos, illetve túlsúlyos betegeknél van-e negatív hatása a gyógyfürdős kezeléseknek.
-
Az eredmény meglepő volt.
Érelmeszesedésnél a verőerek belső falán lerakódások képződnek. Ez potenciálisan veszélyes, hiszen a vér nem képes zavartalanul áramolni az érintett területen, ami növeli az artériák elzáródásának kockázatát. Az érelmeszesedés kialakulásában komoly kockázatot jelent a magas vérnyomás és a kóros mértékű elhízás. Mindkét esetben gyakoriak a mozgásszervi szövődmények, így gyakran merül fel a fürdőgyógyászati kezelések, azaz a balneoterápia szükségessége.
Időnként az említett pácienseket azzal tiltják el az orvosok a fürdőkezelésektől, hogy magas vérnyomás és elhízás esetén ezeket ellenjavalltnak tartják. Vajon jól teszik ezt? Azért, hogy tisztázzák ezt a dilemmát, néhány évvel ezelőtt egy orvosi kutatást végeztek a Hajdúszoboszlói Gyógyfürdőben. Ennek keretében azt vizsgálták, hogy a magas vérnyomásban szenvedő és túlsúlyos betegeknél milyen hatást váltanak ki a gyógyvizes kezelések.
A vizsgálatba összesen 84 résztvevőt vontak be, közülük 42-en részesültek fürdőkezelésben (22 túlsúlyos és 20 magas vérnyomású személy). A kezelés keretében naponta 15 alkalommal, 30 perces gyógyvizes fürdőt vettek. A másik csoport tagjai nem részesültek semmilyen kezelésben. A vizsgálat előtt, valamint 5 és 15 héttel később mindenkitől vért vettek.
A vizsgálatok alapján a betegek véreredményeiben nem találtak semmilyen káros eltérést a gyógyvizes kúra után.
A kutatás további érdekessége volt, hogy egy korábbi szoboszlói vizsgálathoz hasonlóan az is megállapították, hogy a gyógyvizes kezeléseken részt vevő betegeknél csökkent a vér CRP (C-reaktív protein) szintje. Ez az érték a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokra utal, valamint a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatát jelezheti előre. Ebből következik, hogy a fürdőkúrának szerepe lehet az érelmeszesedés megelőzésében is. Összességében tehát, még a túlsúly és a kezelt (!) magas vérnyomás esetén sem szükséges automatikusan tiltólistára helyezni a balneoterápiás kezeléseket.
Az érszűkület egy rejtett betegség, mivel az érintettek 80-85 százaléka nem tapasztal tüneteket addig, amíg az artéria teljesen el nem záródik. Szerencsére az érszűkület megléte viszonylag könnyen megállapítható egy egyszerű műszeres vizsgálattal. Ennek során a boka-kar indexet határozzák meg, amelynek normál értéke 1 és 1,3 között van. Ha az index értéke 0,9 alá esik a vizsgálat során, az mindenképpen kórosnak tekinthető.
A boka-kar index mérését több gyógyfürdőben is elvégezhetik, például Hajdúszoboszlón is. Ez a rövid és fájdalommentes vizsgálat különösen ajánlott azoknak a rizikócsoportba tartozóknak, akik 50 év felettiek, túlsúlyosak vagy magas vérnyomásban szenvednek, valamint a cukorbetegeknek és dohányosoknak is. 60 év felett pedig az egészségügyi állapottól függetlenül mindenki számára javasolt egy ilyen vizsgálat.