-
A fürdőhigiéné javításáért, a tisztább strandokért fogott össze a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.
-
Tájékoztatási kampányban hívják fel a figyelmet a fürdőzés alapszabályaira.
Müller Cecília országos tisztifőorvos a pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az előírások betartásával a fürdőzés úgy jelent élményt, hogy közben nem hordoz többletkockázatot. Tájékoztató kiadványokat készítettek, hogy ezzel is fokozzák a látogatók tudatosságát.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) hatósági felügyeletet gyakorol a közfürdők és az ivóvíz-szolgáltatók felett, rendszeresen vizsgálja egyebek mellett a vízminőséget, az esetleges székletszennyezést. „A népegészségügyi központ elkötelezett az ügy iránt, és örömmel vette, hogy a Budapest Gyógyfürdői Zrt. elfogadta az együttműködést” – mondta az országos tisztifőorvos.
Czinege Szilvia, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. marketingvezetője elmondta, hogy sok a modern fővárosi fürdő, és arra biztatta az embereket, hogy ezeket vegyék igénybe, mivel minden évben lehet hallani bányatavi balesetekről.
Pándics Tamás, az NNK közegészségügyi laboratóriumi főosztályának vezetője kiemelte, hogy a fürdőzés szerepe fontos a rekreációban, a gyógyulásban és a cél az, hogy ez kockázatmentesen történjen. Vargha Márta, a főosztály szakértője úgy fogalmazott, hogy a medence vizében az van, amit az emberek belevisznek, a szennyeződés elsődleges forrásai maguk a fürdőzők. A fürdőkben, strandokon kezelik a vizet, hogy eltávolítsák a baktériumokat, de ez kisebb terhelés esetén hatékonyabb és kevesebb vegyszert igényel.
A szakember elsősorban arra buzdította az embereket, hogy mindenképpen zuhanyozzanak fürdőzés előtt, lehetőleg meleg vízzel és szappannal. Továbbá senki ne menjen betegen a medencébe, sőt még utána két-három napig is távozhatnak a szervezetből a kórokozók. Fontos továbbá a fürdőruhák zsebeinek kiürítése és a lábmosók használata.
Az elkészített szórólapokon, kifüggesztett plakátokon a fentieken túl egyebek mellett arra hívják fel a figyelmet, hogy a vízben nem szabad enni és inni, a meleg gyógyvizes medence nem játékra való, az elektromos készülékeket pedig célszerű legalább másfél méterre tárolni a víztől.
Aki szerint a fentieket felesleges sulykolni, azokat emlékeztetnénk arra a pár nappal ezelőtti esetre, amikor a szolnoki Tiszaligeti fürdő úszómedencéjéből le kellett engedni a vizet, mert valaki nem tartotta be a higiénés szabályokat.
Illusztráció: a zuglói Paskál Gyógy- és Strandfürdő, Bruzák Noémi/MTI