• A meleg nyári időnek, a gyorsan jött szeptemberi lehűlésnek és a turisztikai szezon végének is szerepe van abban, hogy a Balaton északkeleti részén furcsa szagú az ivóvíz.

  • Mint kiderült, a fő problémát a geozmin okozza.

Balatonalmádiban az utóbbi időszakban többen is panaszkodtak az ivóvíz kellemetlen szagára. Ezért a város önkormányzata a Dunántúli Regionális Vízmű (DRV) Zrt.-hez fordult. A DRV válaszlevele szerint egy meglehetősen furcsa ok áll a jelenség mögött.

Balatonalmádiban az ivóvíz előállítása felszíni vízből történik. A 2024 nyarán tapasztalható rendkívül magas hőmérséklet a Balaton, mint vízbázis vízminőségét kedvezőtlenül befolyásolta. A tó vizéből előállított ivóvíz kellemetlen szagát az okozza, hogy a rendkívül meleg nyár során a Balaton vize hosszú ideig nagyon meleg hőmérsékletű volt, ezért nagymértékben elszaporodtak benne az algák. A hirtelen szeptemberi lehűlés miatt aztán ez a jelentős algatömeg pusztulásnak indult a tóban, ami szaganyagok felszabadulásával járt.

Korábban Siófokon is jelentkeztek a balatonalmádi esethez hasonló panaszbejelentések, amelyek kapcsán nem rutinszerű laboratóriumi vizsgálatokat is végeztek, valamint a DRV a Balatoni Limnológiai Kutatóintézettel is felvette a kapcsolatot. A vizsgálatok kimutatták, hogy a Balaton nyersvizében algák és baktériumok élettevékenysége során képződő geozmin nevű vegyület található, amely az ivóvíz földes, dohos szagáért felelős.

A geozmin az általánosan alkalmazott tisztítási technológiákkal csak korlátozott mértékben távolítható el.

A Balatonalmádi Felszíni Vízmű rendelkezik aktívszén adszorberekkel, amelyek alkalmasak a nyersvízből származó szervesanyagok leválasztására. A DRV Zrt. a nyári szezonra készülve az aktívszén szűrők egy részét kicserélte, egy részét reaktiválta, de az extrém nyári időjárás miatt szokatlanul magas szervesanyag terhelés érte az aktívszén szűrőket. Ezen túlmenően az idegenforgalmi szezon utáni fogyasztáscsökkenésből adódóan a rendszerben megnövekedett az ivóvíz tartózkodási ideje is, ami szintén tovább erősíti az ivóvíz geozmin miatti szaghatását.

Balaton esos ido utan naplemente

A DRV Zrt. a tartózkodási idő csökkentése érdekében módosítja a víztároló medencék töltési szintjét, illetve elvégzi a problémával érintett hálózatszakaszok mosatását.

„Ezeken a protokoll szerinti beavatkozásokon felül a társaság megkezdi egy geozmin leválasztás szempontjából hatékonyabb aktívszén felkutatását és beszerzését, valamint a felkészülést az aktívszén töltet soron kívüli cseréjére. A geozmin jelenléte az ivóvízben a fogyaszthatóságot nem befolyásolja. A szagpanaszokról, a jelenlegi vízminőségi helyzetről a népegészségügyi hatóságot tájékoztattuk” – írják.

A kellemetlen szaghatás megszüntetése, mérséklése érdekében a DRV Zrt. mindent elkövet, a probléma végleges megoldásáig
azonban tisztelettel kérik az érintett felhasználók türelmét és megértését.

a Budatava Strand Balatonalmádiban

Szerencsére a lovasi savanyúvizet ez a probléma nem érinti. Itt olvashat a kevesek által ismert balatoni forrásról.