-
A legtöbb gyógyvízzel rendelkező magyarországi városban 27 darab, igazoltan gyógyhatású vizet tartanak nyilván.
-
Ez nagyon sok, hiszen a gyógyvizekben második leggazdagabb hazai településen kilenc gyógyvíz található.
Az egy négyzetkilométerre eső gyógyvizek terén Budapest számít az országos listavezetőnek, de valószínűleg nemzetközi viszonylatban is az élmezőnybe tartozik a város. Összesen 27 darab gyógyvizet adó kutat tartanak nyilván a fővárosban. Ez pont megegyezik azzal, amennyi Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében található, de ott a 27 gyógyvizes forrás 14 település között oszlik meg.
Települési szinten Budapestet Hévíz követi a gyógyvizes kutak, valamint források számában, az ismert zalai üdülőhely kapcsán kilenc darab gyógyvíz szerepel a hivatalos lajstromban.
Budapest legrégebbi gyógyvizei 1933-ban kapták meg ezt a minősítést. Abban az évben a Hunyadi János víz egyik forrását, valamint a Rudas fürdő termálkútjai közül kettőnek a vizét nyilvánították gyógyvízzé. Budapest legújabb gyógyvize pedig a V.30 Belvárosi Sportközpontban található, a termálvizük 2023-ban kapta meg ezt a minősítést.
Ahogy a lenti listából láthatják, a XI. kerület magasan kilóg a sorból a gyógyvizes kutak terén. Ennek a magyarázata az, hogy ott több, ivókúrához használt gyógyvizes forrás is található (például Ferenc József, Hunyadi János).
Gyógyvíz minősítéssel rendelkező kutak száma kerületenként:
I. kerület – 4 db
II. kerület – 2 db
V. kerület – 1 db
IX. kerület – 1 db
XI. kerület – 13 db
XIII. kerület – 2 db
XIV. kerület – 2 db
XX. kerület – 2 db