-
Összesen hat gyógyhellyel büszkélkedhet ez a vármegye.
-
A hatból három kapcsolódik egy-egy gyógyvizes fürdőhöz, a többi település(rész) másnak köszönheti ezt a címet.
Magyarországon jelenleg 42 gyógyhelyet tartanak nyilván (a cikk végén egy térképen is megnézheti, hogy merrefelé találhatók). Azt fontos megemlíteni, hogy a gyógyhely nem a gyógyfürdő szinonimája. A gyógyhely olyan területeket – településeket vagy településrészeket – jelöl, ahol valamilyen természetes gyógytényező található. Ez lehet gyógyvíz, gyógygáz vagy éppen klimatikus szempontból különleges hely is. A gyógyhely címet nem osztogatják könnyen, egy rendkívül szigorú és hosszadalmas eljárás során lehet megszerezni.
Tehát jóval kevesebb gyógyhely található Magyarországon, mint gyógyfürdő vagy éppen gyógyvíz. Hol van ezek közül a legtöbb?
Megyei szinten Heves számít a hazai gyógyhelyes éllovasnak. Összesen hat gyógyhelyet tartanak itt nyilván. Közülük legrégebben, 1954-ben Eger kapta meg ezt a címet, majd 1963-ban Gyöngyös – a Kékestető révén –, 1972-ben pedig Parádfürdő.
Ezt követően évtizedekig nem adtak ki új gyógyhely címet Hevesben, de a 2010-es években hárommal bővült ez a kör. 2016-ben Egerszalók, 2017-ben Demjén kapta meg ezt a titulust, mindkét helyen a fürdőkomplexum és környéke. 2017-ben pedig a Mátraderecske, a mofetta, azaz a természetes szén-dioxid feltörés, illetve az erre épülő intézménynek köszönhetően. (Utóbbiról pár hónapja írtunk bővebben, ezt itt olvashatja).
Itt megnézheti a gyógyhelyek teljes listáját is. Egyébként sanszos, hogy idén ez a kör Cegléddel fog bővülni, ami majd az első gyógyhely lehet Budapest vonzáskörzetében.
Illusztráció: az Egri Termálfürdő