-
A termálvizes, gyógyvizes fürdőzés után gyakran tapasztalható olyan mértékű álmosság, bágyadtság, ami már zavaró, sőt veszélyes is lehet.
-
Mi állhat ennek a jelenségnek a hátterében, és mit tehetünk a megelőzése érdekében?
Aki valaha hosszabb időt töltött egy kellemesen meleg termálvizes, vagy gyógyvizes medencében, ismerheti az ekkor jelentkező fáradtságérzetet. Ez teljesen természetes reakció: a meleg víz hatására kitágulnak az erek, csökken a vérnyomás, és ennek eredményeként jelentkezhet a bágyadtság.
Ez a hatás nem csak gyógyvizes fürdőkben tapasztalható. Otthoni meleg fürdő esetén is érezhetjük, ám a termál- és gyógyvizek hatása ebből a szempontból gyakran még erőteljesebb, aminek több oka is van. Ezek közé tartozik, hogy a hazai gyógyvizekben meglehetősen gyakori összetevő a bróm, olykor egész magas koncentrációban. Márpedig a bróm nyugtató és stresszoldó hatású, ami szintén fokozhatja az álmosító hatást. Sőt, egy Hévízen végzett orvosi kutatás szerint a gyógyvizek hatására a szervezet magnéziumot szabadít fel, amely tovább erősítheti a bágyasztó hatást.
Mikor okozhat problémát a fáradtság?
A fáradtság különösen akkor lehet kellemetlen, vagy akár veszélyes is, ha valakinek még fontos teendői vannak egy fürdőlátogatás után, például haza kell vezetnie autóval. Alacsony vérnyomás esetén a meleg vízben töltött idő további vérnyomáscsökkenést idézhet elő, míg magas vérnyomásnál a vérnyomás ingadozása okozhat problémákat.
Hogyan csökkenthetjük a fáradtság kockázatát?
Néhány egyszerű módszerrel minimalizálható a fürdőzés utáni bágyadtság:
1. Válasszunk megfelelő hőmérsékletű medencét.
A 34-36 °C-os – indifferensnek nevezett – hőmérsékletű víz kevésbé terheli meg a szervezetet, mint az ennél melegebb vízben történő fürdőzés.
2. Figyeljünk a fürdési időre.
Melegebb vízben érdemes rövidebb ideig tartózkodni. Gyógyvizes medencék esetében az ajánlott időtartam általában egyhuzamban 20-30 perc, amelyet érdemes betartani.
3. Hűsítő zuhany vagy váltófürdő.
Fürdőzés után egy hűvösebb vízzel történő zuhany vagy egy hűvösebb vizű medencében tett rövid látogatás felfrissítheti a szervezetet.
Mi a helyzet a többnapos fürdőkúrák során?
Többnapos gyógyvizes kúra esetén a harmadik-negyedik nap környékén gyakran jelentkezhet egy más típusú fáradtság, amit „fürdőreakciónak” neveznek. Ez a jelenség átmeneti, és néhány napon belül magától elmúlik.
Összességében tehát a termálvizes, gyógyvizes fürdőzés számos jótékony hatással jár, de némi elővigyázatossággal elkerülhetjük az esetleges kellemetlenségeket is, így teljes mértékben élvezhetjük a pihenés és feltöltődés élményét.
Itt arról olvashat, hogy hamarosan újranyitnak egy budapesti gyógyfürdőt.