-
A gyógyvizes fürdőzés számos előnnyel járhat, akár egészségügyi problémák enyhítése terén, akár csak közérzetünk javításában.
-
Ugyanakkor akadnak olyan esetek, amikor a meleg vizű fürdők használata nem ajánlott.
A gyógyvizes fürdőzés kedvezően hat bizonyos betegségekre, de a közvetett pozitív hatásai is jelentősek. Utóbbi kapcsán arra érdemes gondolni, hogy nem pusztán a gyógyvizek terápiás tulajdonságai érvényesülnek, hanem a fürdők kellemes környezetének pozitív hatásai is, amelyek segíthetnek a mindennapi stressz leküzdésében. Ez utóbbi nem elhanyagolható, akár a betegségek megelőzésében is lehet szerepe.
Azonban vannak esetek, amikor a gyógyvizes fürdőzés inkább kerülendő. Az úszómester nem fogja észrevenni ezeket a gondokat, mindenkinek a saját jól felfogott érdeke, hogy betartsa a szabályokat és a lent felsorolt esetekben legyen óvatos a gyógyvizes fürdőzéssel.
Egyes tilalmak magától értetődőek, például fertőző betegségek, nyílt, nedvedző sebek vagy lázas állapot esetén. Akut gyulladásos betegségek – például mandulagyulladás, emésztőrendszeri gyulladások vagy fellángolt ízületi gyulladás – szintén kizáró okok, különösen, ha ezek lázzal vagy hőemelkedéssel járnak.
Nem javasolt a fürdőzés extrém magas vérnyomás, súlyos szívkoszorúér betegség, szívelégtelenség vagy a szívinfarktust követő három hónapon belül. Szívbetegségek esetén általánosságban is kerülni kell a túl forró medencéket. (Néhány évvel ezelőtt egy kardiológus szakorvos tanácsait gyűjtöttük össze a témában, amelyeket itt olvashat).
Hasonlóképpen ellenjavallt a fürdőzés kiterjedt vénatágulat, kezeletlen pajzsmirigy-túlműködés, valamint gyakori asztmás-, vesekő- vagy eperoham esetén.
Néhány esetben a fürdőzés nem tiltott, de némi óvatosság indokolt. Ilyenek például a keringési zavar nélküli szív- és érrendszeri betegségek, a magas vagy alacsony vérnyomás, valamint önmagában az idős kor. Ezekben az esetekben ügyeljenek a medencék vízhőmérsékletére és a vízben töltött időre is. Inkább 35-36 Celsius-fokos vagy hűvösebb medencét válasszanak, és tartsák be az ajánlott fürdőzési időt. A meleg víz vérnyomásra gyakorolt hatása miatt 20-30 percenként érdemes pihenőt tartani.
A fentiek kapcsán mi a helyzet a daganatos betegségeknél? Erről itt olvashatja korábbi cikkünket.