• Egy kutatás során a térdízületi porckopással küzdő betegeket két csoportra osztották.

  • Az egyik csoport napi kétszeri gyógyvizes fürdőzést, míg a másik gyógyvizes fürdőt és iszapfürdőt kapott. Milyen eredményre jutottak?

Felvetődhet kérdésként, hogy érdemes-e a különböző fürdőkezeléseket kombinálni? Sokan úgy tapasztalják, hogy a kezelések variálása előnyös, de ezt orvosi kutatásokkal is alá kell támasztani. Ezek igazolhatják a kombinált fürdőkezelések kedvező hatását – már, ha van ilyen.

Éppen ezért érdekes az a török kutatás, amelyben éppen ezt a témakört vizsgálták. Törökországban – hasonlóan Magyarországhoz – nagy hagyománya van a gyógyfürdőknek, és gyakoriak a mozgásszervi betegségek is, köztük a térd osteoarthritis, ami fájdalommal, merevséggel jár együtt, gyakran jelentősen megnehezítve a mozgást.

Az ankarai Gülhane Oktató és Kutató Kórház, valamint az Isztambuli Egyetem munkatársai vizsgálták meg a térdízületi porckopással érkező betegeket az egyik török gyógyszállóban. A kutatásban részt vevőket két csoportra osztották. A nyolc napos kezelés során 24-en naponta gyógyvizes medencefürdőn és iszapfürdőn vettek részt, míg 25-en két gyógyvizes medencefürdőzésben részesültek (egy délelőtt, egy délután). Mindkét kezelés 20-20 percig tartott.

(Nálunk az iszapfürdő kevésbé elterjedt, pedig ötvözi az iszappakolás és a gyógyvizes fürdő előnyeit, főként mozgásszervi problémák esetén. Összességében hatása inkább a gyógyvizes fürdőhöz hasonlítható.)

Mindkét csoport átlagéletkora 60 év körüli volt, többségében nők vettek részt a felmérésben, mivel a betegség gyakrabban érinti őket. A kezelés előtt és után mérték a fájdalom intenzitását és végeztek egy egyszerű fizikai felmérést, amely 10 méteres járásból, három guggolásból, és 10 lépcsőfok fel- és lesétálásából állt.

Milyen eredmények születtek a nyolc napos fürdőkúrák után? Mindkét csoport állapota javult, de a gyógyvizes és iszapfürdőn egyaránt részt vevő csoportnál a fájdalom és a mozgástartomány mért értékei jobbnak bizonyultak. Érdekes volt az is, hogy a jó közérzet a kombinált kezelést kapó csoportban tartósabban megmaradt.

Galánta termálmedence Szlovákia

A kis mintaszám és a hosszú távú követés hiánya miatt szükség lenne további hasonló kutatásokra. Azonban ez a felmérés is arra utal, hogy ízületi problémák esetén érdemes lehet kombinálni a különböző hagyományos fürdőkezeléseket.

Japán stílusú medencét adtak át a hétvégén az egyik Budapesthez közeli termálfürdőben. Itt olvashat erről bővebben.