-
Fürdőkúraként és ivókúraként is nagyon kedvező hatásokkal rendelkezik a Bogácson feltörő kénes gyógyvíz.
-
Megér egy kirándulást, vagy akár hosszabb üdülést is a település gyógyfürdője. Pláne, hogy április végéig nem változnak a jegyárak.
Bogács község Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében található. Amennyiben Miskolc felől indulunk, körülbelül 50 kilométert kell délnyugat felé utaznunk, míg Egertől 18 kilométerre keletre fekszik a település.
A bogácsi termálvízre először 1955-ben találtak rá olajkutatás közben. A termálkutat átadták a helyi tanácsnak, de mivel nem volt pénz a hasznosítására, ezért kutat berobbantották, hogy ne tudjon feltörni a víz. A helyiek azonban nem nyugodtak bele, hogy egy ilyen értékes természeti kincs kihasználatlan maradjon. Már 1959-ben újabb kutat fúrtak, immár kifejezetten azzal a céllal, hogy termálvizet találjanak. Az új fúrás sikeres volt, és még abban az évben, júniusban megnyitott a mai fürdő elődje, mindössze egy medencével. Már akkor is sokan hittek a termálvíz jótékony hatásában, amit később hivatalos vizsgálatok is megerősítettek.
A Bogácson feltörő, több mint 70 °C-os termálvíz kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos összetételű, a kénes vizek csoportjába tartozik, emellett jelentős szénsavtartalommal is bír. A gyógyvíz különösen alkalmas mozgásszervi, ízületi és reumatikus betegségek kezelésére, valamint csonttörések utókezelése során is hasznos lehet. Nőgyógyászati problémákra, illetve bizonyos máj- és epebetegségek esetén szintén jótékony hatása van. A víz párájának belélegzése légcsőhurut esetén is enyhülést nyújthat.
Kéntartalmánál fogva a bogácsi gyógyvíz kifejezetten kedvezően hat a bőrre. Még azok is tapasztalhatják bőrük bársonyossá válását, akiknek nincsenek bőrproblémáik. Krónikus ekcéma vagy pikkelysömör esetén pedig egy bogácsi fürdőkúra jelentős javulást hozhat az állapotukban. A bogácsi gyógyvíz ivókúraként is alkalmazható. Enyhe hashajtó és savlekötő hatása miatt gyomorhurut és székrekedés esetén ajánlott, valamint ínygyulladás kezelésére is alkalmas, ha öblögetve használjuk.
Az ellenjavallatok hasonlóak, mint más gyógyvizeknél: magas vérnyomás (180/120 Hgmm fölött), szívinfarktus utáni fél évig, lázas vagy fertőző betegségek, várandósság, rosszindulatú daganatok, epilepszia, valamint gyulladásos bőrelváltozások esetén nem ajánlott a gyógyfürdő látogatása.
Egyébként nemcsak gyógyvizes medencéik vannak, egész évben nyitva tart a lenti képen látható fedett élményfürdő is.
A Bogácsi Gyógyfürdő a mai napon, azaz szilveszterkor, 9-től 19 óráig tart nyitva. Január 1-jén délben nyitnak, és szintén 19 órakor zárnak. A belépőjegyek kapcsán jó hír, hogy az év első négy hónapjában nem változnak az árak, a mostani jegyárak lesznek érvényben 2025. április 30-ig. Az áraikról korábban itt írtunk.
Ide kattintva a 2024-es év legnagyobb termálfürdős újdonságáról olvashat.