• Egy keszthelyi tanárnak sikerült az, amivel előtte sokan kudarcot vallottak.

  • A munkája eredményét őrzi Hévíz város címere is.

Lovassy Sándor 1889-től, azaz 34 éves korától kezdődően a keszthelyi Mezőgazdasági Akadémia tanáraként dolgozott. Meglehetősen aktív szakmai életet élt, így például botanikus kertet létesített, meteorológiai megfigyeléseket végzett, és számos ornitológiai kutatás is a nevéhez fűződik. Később korának egyik legmeghatározóbb ornitológusaként vált ismertté, hosszú ideig a keszthelyi Akadémiát vezette, majd a Balaton Múzeum igazgatója lett.

A Hévízi-tóban a fehér tündérrózsa őshonos növénynek számított. Azonban már az 1800-as években történtek kísérletek arra, hogy egy trópusi tündérrózsafajt is betelepítsenek a gyógyvizű tóba. Sokáig próbálkoztak a nagyváradi Püspökfürdőn őshonos tündérrózsa betelepítésével, de nem jártak sikerrel.

Lovassy Sándor az 1800-as évek legvégén kezdett kísérletezni több tündérrózsafaj hévízi betelepítésével, ami nem bizonyult egyszerű feladatnak. Az egyiptomi fehér tündérrózsa betelepítésével például teljes kudarcot vallott. A Kelet-India mocsaras vidékéről származó indiai tündérrózsa hosszú virágú alfajával viszont sikerrel járt. 1898 nyarán virágozni kezdtek az első példányok, azaz immár 125. éve lakják a tavat.

Hévízi Tófürdő előtérben tündérrózsákkal

A sikeren fellelkesülve Lovassy szeretett volna más tündérrózsákat is a gyógytóba telepíteni és az 1900-as évek elejéig rengeteg további próbálkozása is volt. Ezek között volt olyan, amikor látszólag jól érezte magát a növény – virágba borult – viszont később mégsem tudott tartósan megtelepedni a tóban.

Az indiai vörös tündérrózsa mára Hévíz, illetve a Hévízi-tó egyik jelképévé vált, megtalálható a város címerében is. A virágnak nem pusztán esztétikai funkciója van. A kiterjedt növénytelepek ugyanis fékezik a tó lehűlését, így hozzájárulnak ahhoz, hogy viszonylag állandó legyen a gyógytó hőmérséklete.

Hévíz tündérrózsa gyógyvíz

A tündérrózsa virágai mindig éjjel nyílnak ki és másnap délelőtt záródnak be, viszont ha borús az idő, akkor egész nap nyitva maradnak. A virágzási időszakuk a nyár elején kezdődik és egészen november végéig tart.

Hévíz tündérrózsa

Apró érdekesség még, hogy az amúgy őshonos fehér tündérrózsa mára kiszorult a tóból, viszont a Hévízi-lefolyóban továbbra is megtalálhatók a példányai.