-
Ingatlaneladás, befektető bevonása, vagy hitelfelvétel.
-
Ezek közül kell választania Siófoknak, ha szeretnék megmenteni a 2021 nyara óta zárva tartó Galerius Fürdőt.
2021 júliusában, már több mint két éve zárták be a siófoki Galerius Fürdőt. Mint kiderült, tervezési és kivitelezési hiányosságok miatt komoly problémák adódtak az épület tetőszerkezetével, de időközben egyéb gondok is felszínre kerültek. Gyakorlatilag teljesen fel kell újítani a nem is túl régen, 2006-ban átadott élményfürdőt, ami főleg a nyári szezonon kívüli időszakban töltött be hiánypótló szerepet a térségben.
Dr. Lengyel Róbert, Siófok polgármestere a Facebook oldalán tette közzé a fürdő felújításával, egészen pontosan annak anyagi fedezetével kapcsolatos legfrissebb fejleményeket.
Mint írja, két pályázati forrásból tervezték megvalósítani a rekonstrukciót. Ebből a jelentősebb összegű, 900 millió forintos támogatást el is nyerték. További 600 millió forintot egy uniós forrásból reméltek. „Igen ám, de a második pályázatot azóta sem írták ki és uniós források híján gyakorlatilag a nullához konvergál annak az esélye, hogy ez mostanában megtörténjen” – írja a siófoki polgármester.
Az új helyzet pedig új döntést kíván, hisz ily módon a még szükséges, bő félmilliárdnyi forintot, a városnak kellene valahogy előteremteni. Lengyel Róbert sorra vette a lehetőségeket:
– A már elnyert 900 milliót visszaadják a további források hiánya okán és marad úgy, ahogy van a fürdő, azaz bezárva.
– Visszaadják a pénzt, a fürdőt pedig ledózerolják. „Igaz, egy bontás is giga összeget emésztene fel és a végén még csak fürdő sem lenne” – teszi hozzá.
– A 900 milliót megtartják, a pályázati kereteken belül ráköltik az épületre, a fennmaradó részt meg maguk biztosítjuk hozzá, vagy próbálnak befektetőt találni a beruházásra.
Az utóbbi mellett tette le a voksát a városvezetés. „A döntésünk az új helyzetben is az lett, hogy a fürdőt megmentjük, hisz mind a helyiek, mind pedig az idelátogatók keresik, hiányolják. A 900 milliós elnyert forrást nem adjuk vissza, hanem ráfordítjuk, a többit, azt a részt, ami a második pályázat elmaradásával dugába dőlt, meg valamilyen módon előteremtjük”.
A kérdés már csak az, hogy honnan lesz ehhez 500-600 millió forintjuk. „A megoldást jómagam abban látnám, ha önkormányzati tulajdonú ingatlan, ingatlanok értékesítéséből befolyó vételár lenne célzottan a Galerius Fürdő felújítására átfordítva. Vagy esetleg befektető bevonása, amennyiben akadna olyan, aki fantáziát látna benne” – sorolja a polgármester, aki megemlít egy harmadik lehetőséget is: vagy marad a Balaton-Parti Kft. mint a fürdő üzemeltetőjének hitelfelvétele, ezzel a további eladósodása, nyilván a város kezességvállalása mellett.
„Hát most épp itt tartunk, azaz a további megoldási lehetőségek összegyűjtése és a döntés előkészítése zajlik. Nagyon nem egyszerű ez…” – teszi hozzá Lengyel Róbert.