-
Számos előnyös tulajdonsága van, könnyen felszívódik a fürdőkúrák során, valamint az ország szinte minden részén található ilyen vízzel rendelkező termálfürdő.
-
Mit érdemes tudni a jódos gyógyvizekről?
A legtöbb – fürdőkúra formájában alkalmazott – gyógyvíz esetében érvényes, hogy az összetevők egyszerre szívódnak fel a bőrön keresztül, valamint a víz páráját belélegezve a tüdőn keresztül. Ez igaz a magas jódtartalmú gyógyvizekre is, ugyanakkor valamivel magasabb a jódfelvétel a tüdőn keresztül, tehát könnyebben hasznosulnak így, mint a bőrön át.
A jódos gyógyvizek hatása széles körű. Kiemelkedő a keringésjavító és gyulladáscsökkentő tulajdonsága. Így a jódos gyógyvizek jellemzően kedvezően hatnak a prosztata- és hólyaggyulladásra, a petefészek-gyulladásra, alkalmasak az ízületi gyulladások kezelésére, de még a pikkelysömör tüneteit is enyhíthetik.
A fentieken túl nyilván jódhiány, valamint a jódhiány megelőzésére is alkalmasak. Ugyanakkor jódallergia és pajzsmirigy-túlműködés esetén nem ajánlott a jódos fürdőzés. Érdemes tudni, hogy a jódos vizeknek szinte minden esetben magas a brómtartalma is. Márpedig a bróm idegrendszeri nyugtató, stresszoldó hatásáról ismert, így előnyös lehet alvászavarok, stresszes életmód esetén. Miután számos betegség kialakulása mögött utóbbiak állnak, így egyben megelőzésre is ideális egy jódos-brómos vízben végzett fürdőkúra.
Ide kattintva megtudhatja, hogy idehaza merrefelé vannak jódos vizű fürdők. Itt pedig a magas brómtartalmú vizekről olvashat. Ahogy említettük, egész nagy a közös halmazuk.
Illusztráció: Hajdúnánási Gyógyfürdő, ahol jódos-brómos gyógyvíz áll a fürdőzők rendelkezésére