-
A gyógyfürdőket látogató idősebbeknek érdemes figyelembe venniük néhány tanácsot.
-
Ezek segíthetnek abban, hogy a termálvíz, gyógyvíz jótékony hatásai teljes mértékben érvényesülhessenek.
A gyógyvizes fürdők kedvezően befolyásolhatják számos egészségügyi probléma, különösen a mozgásszervi és reumatológiai betegségek kezelését – hazánkban szinte minden gyógyvíz előnyös ilyen esetekben. Ugyanakkor az idősebb korosztály számára körültekintőbb hozzáállás szükséges az átlagosnál, hiszen náluk gyakoribbak az ellenjavallatok, elég csak a súlyos szív- és érrendszeri betegségekre gondolni.
Idősebb korban általánosságban is fokozott óvatosságot igényel a fürdők látogatása, mivel a fürdőzés és a hőhatás megterhelheti a szervezetet. Két fontos tényezőt különösen érdemes figyelembe venni, amelyekről kevés szó esik.
Elsőként a zuhanyzás szerepe említendő. Ez nem csupán a higiéniai szempontok miatt fontos, hanem azért is, mert a medencehasználat előtti zuhanyozás segít felkészíteni a szervezetet a hőhatásra, csökkentve a „sokkot”, amit a víz okozhat. Az ideális gyógyvizes medence hőmérséklete 34-35 Celsius-fok körüli, ez minimális terhelést jelent a szervezet számára. Ilyenkor érdemes arra törekedni, hogy a medence és a zuhany vize hasonló hőmérsékletű legyen.
Amennyiben a medence vize sokkal hidegebb vagy melegebb, akkor a legjobb, ha a zuhany hőmérséklete a testhőmérséklet és a medence hőmérséklete közé esik. Ennek köszönhetően enyhébbek lesznek a vízbe merüléskor bekövetkező – akár észrevehetetlen, de mégis létező és lényeges – élettani változások.
A másik fontos dolog, hogy ne merüljünk nyakig a vízbe. Ez lényegtelen apróságnak tűnhet, pedig a víz alatti magasabb nyomás terhelést jelent a mellkasra, ezért különösen ajánlott az idősebbeknek, hogy a gyógyvizes medencében ülve a víz ne érjen a nyakukig. Náluk ideális esetben a víz mellkasig ér. Ez különösen fontos azoknak, akik légzőszervi vagy szív- és érrendszeri problémákkal küzdenek. Akiknek nincsenek ilyen gondjaik, és jó egészségnek örvendenek, azoknak is érdemes fokozatosan hozzászokni a fürdőzéshez, és nem egyből nyakig merülni.
A fürdőzés után is ajánlott zuhanyozni, ugyanazokból az okokból, mint előtte. Emellett fontos, hogy a fürdőzést követően legalább húsz percet pihenjünk, hogy a légzés, a pulzusszám és a bőr hőmérséklete visszaálljon a normális szintre.
Ide kattintva a termálvizes fürdőzés ellenjavallatairól olvashat.
Illusztráció: H. Szabó Sándor / gyógymedence Egerszalókon