-
Fürdőkúra és ivókúra során a radon könnyedén bekerül a szervezetbe, ahol serkenti a mellékvesekéreg működését, ezáltal gyulladáscsökkentő hatást is kifejt.
-
Ugyanakkor egyes betegségek megléte esetén fokozott elővigyázatosság javasolt.
A radon egy természetes eredetű, radioaktív nemesgáz, amely több hazai termálvízben is megtalálható. A bőrön és a légutakon keresztül gyorsan felszívódik, ivókúra során pedig az emésztőrendszeren át kerül a véráramba. A radont a szervezet viszonylag hamar, általában néhány órán belül, főként a kilégzés révén kiüríti.
Mindez azt jelenti, hogy a radon fürdőkúra, ivókúra, sőt még légzőkúra formájában is kifejtheti jótékony hatását. Utóbbira példa a Tapolcán található gyógybarlang, amelynek radontartalmú levegője elsősorban légzőszervi betegségek kezelésére szolgál.
A radon hatásmechanizmusának alapját az adja, hogy serkenti a mellékvesekéreg működését, ami természetes gyulladáscsökkentő folyamatokat indít el a szervezetben. Nem véletlen, hogy több országban a radonterápiát önálló kezelési formaként is alkalmazzák. Ilyen esetekben mesterségesen emelik a környezeti levegő radontartalmát a kívánt terápiás hatás eléréséhez. Magyarországon a 20. század első felében Hévízen is történtek ilyen irányú kísérletek: a gyógyvíz radontartalmát mesterségesen növelték, és egy ideig radonban dúsított vizet is fogyaszthattak a látogatók a Tófürdőben. A dúsító berendezés egészen a második világháború kitöréséig üzemelt.
Amennyiben a radont ivókúra formájában szeretnénk hasznosítani, kizárólag frissen elfogyasztva fejti ki kedvező hatását. Palackozásra nem alkalmas, mivel a radon néhány nap alatt elillan a vízből.
Felmerülhet a kérdés: vajon a radon a bőrön át vagy inkább belélegezve szívódik fel hatékonyabban? A tudományos szakirodalom ebben a kérdésben nem ad egyértelmű választ. Érdekességként említhető, hogy régebben Hévízen néhány orvos azt tanácsolta a fürdőzőknek, hogy időnként csapkodják, paskolgassák a víz felszínét, mivel úgy gondolták, ezzel növelhető a levegőbe jutó és belélegezhető radon mennyisége.
Hazánkban a legmagasabb radontartalmú gyógyvizek a budapesti Rudas Gyógyfürdő egyes medencéiben, valamint Egerben a termálfürdőben és török fürdőben találhatók. Emellett a Hévízi-tó vize is enyhén radonos. Nincs messze a határtól, ezért még megemlítjük a szlovákiai Bellegszencsét is, ahol szintén radonos termálvíz található, de egyébként az ottani víz a magas sótartalma miatt is gyulladáscsökkentő hatású.
Végül fontos hangsúlyozni, hogy a radon nem csupán a mellékvesekéregre fejthet ki hatást, hanem a pajzsmirigy működésére is befolyással lehet. Éppen ezért pajzsmirigybetegség esetén elengedhetetlen, hogy a radonos fürdő- vagy ivókúra előtt szakorvossal is konzultáljanak. Szintén említést érdemel, hogy a gyulladásos betegségek aktív, fellángolt állapota esetén (akár ízületi, akár belgyógyászati, például bélrendszeri gyulladásnál) a melegvizes fürdőzés ellenjavallt.