• Összegyűjtöttük azokat a fürdőüzemeltető vállalatokat, amelyek 2023-ban a legmagasabb árbevételt érték el.

  • A Top 10 cég együttes nettó árbevétele tavaly 63 milliárd forintra nőtt, ennek 36 százalékát egyetlen fürdővállalat produkálta.

Az összesített árbevétel terén nem alakult rosszul a tíz legnagyobb hazai fürdőüzemeltető társaság tavalyi éve. A 2022-es 51,1 milliárdról 2023-ban 63,2 milliárd forintra nőtt a nettó árbevételük. Ez 23,6 százalékos, bőven az infláció feletti bővülést jelent. Igaz, ebben szerepet játszik a legnagyobb piaci szereplő tavalyi 40 százalékos növekedése. Az egyes cégek szintjén nézve 2023-ban a tízből hatan tudták legalább az infláció mértékével növelni a nettó árbevételüket.

Azt fontos megjegyezni, hogy az egyes fürdővállalatok összehasonlítása nem egyszerű pusztán az üzleti adatok alapján. A cégek egy része tisztán csak fürdők működtetésével foglalkozik, – ilyen a Budapest Gyógyfürdői Zrt. – azonban némelyiknek emellett némi szálláshely-bevétele is van, mert például kempinget is működtetnek. De arra is akad több példa, hogy a fő bevételt számukra nem is a fürdő, hanem a szállodai tevékenység hozza.

A 10 legmagasabb árbevételű fürdőüzemeltető társaság 2023-ban:

10. Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. – Árbevétel: 2,13 milliárd forint

A nyíregyházi fürdőket működtető, önkormányzati tulajdonú társaság tavaly növelni tudta az árbevételét, hiszen egy évvel korábban kerek kétmilliárd forintos bevételt hoztak össze. Az adózott eredmény terén pedig egész jelentős növekedést értek el, a 2022-es 4,6 millió forint után tavaly 208 millió forintot tett ki a profitjuk.

Nyíregyháza Aquarius éjszakai fürdőzés

9. Kehida Termál Kft. – Árbevétel: 2,18 milliárd forint

A korábbi 10. helyről a 9. pozícióba lépett előre a kehidakustányi termálfürdőt és a hozzá kapcsolódó szálláshelyeket üzemeltető, családi tulajdonú cég. A nettó árbevételük 16,2 százalékkal nőtt, s bár az adózott eredményük kismértékben csökkent, de még így is 206 millió forintot tett ki.

Szabadtéri medence a Kehida Termálban

8. Demjén Termál Fürdő Kft. – Árbevétel: 2,4 milliárd forint

A Cascade Barlang- és Élményfürdőt, a gyógyfürdőt és a kapcsolódó hotelt is üzemeltető cég árbevétele tavaly nominálisan 6 százalékkal nőtt. Náluk már évek óta látni, hogy az árbevétel-arányos nyereségük rendkívül magas. Ez így volt tavaly is, hiszen 701 millió forintot tett ki az adózott eredményük.

Demjén Cascade Barlangfürdő

7. Zalakarosi Családi-, Élmény- és Gyógyfürdő Zrt. – Árbevétel: 2,9 milliárd forint

Jó éve volt tavaly a Zalakarosi Fürdőt működtető társaságnak, hiszen 24 százalékkal – azaz bőven az infláció feletti mértékben – nőtt az árbevételük. Az adózott eredményük is jelentősen gyarapodott 2022-höz képest és elérte a 277 millió forintot.

Zala megye Zalakaros gyógyvíz

6. Sárvári Gyógyfürdő Kft. – Árbevétel: 3,8 milliárd forint

17,8 százalékkal, azaz majdnem pontosan az infláció mértékével bővült a Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdőt működtető társaság árbevétele. A profitjuk ugyan kicsit csökkent, de még így is elérte az 562 millió forintot.

Sárváron a retró gyógymedence

5. Büki Gyógyfürdő Zrt. – Árbevétel: 3,9 milliárd forint

Egész jelentős, 25,5 százalékos növekedést produkált 2023-ban a Bükfürdő Thermal & Spa tulajdonosa. Az eredmény terén hatalmas javulást értek el, a 2022-es 121 millió forintról tavaly 963 millió forintra hízott a profitjuk.

nyári medencekínálat Bükfürdőn

4. Aquaticum Debrecen Kft. – Árbevétel: 4,6 milliárd forint

Néhány tízmillió forinttal kevesebb volt 2023-ban az árbevételük, mint 2022-ben, azaz náluk nominálisan is némi csökkenést látni. Ráadásul ehhez 668 millió forint veszteség is párosult. A részletes adataikból egyébként azt látni, hogy maga a fürdőszolgáltatás üzletáguk jól működött, ezen a téren 1,4-ről 1,7 milliárd forintra nőtt az árbevételük. A szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás terén voltak kénytelenek csökkenést elkönyvelni.

Az Aquaticum Mediterrán Élményfürdő Debrecenben

3. Hungarospa Hajdúszoboszlói Zrt. – Árbevétel: 7,9 milliárd forint

Tavaly közel járt a nyolcmilliárd forintos szinthez a Hungarospa nettó árbevétele, ami 22,1 százalékkal nőtt. Ahogy látható, a Budapesten kívüli fürdővállalatok közül ezzel messze a legnagyobb szereplőnek számítanak. Nőtt a profitjuk is, a korábbi 273 millióról 396 millió forintra.

a Hungarospa strandfürdője nyáron

2. Aquaworld Zrt. – Árbevétel: 10,4 milliárd forint

Az Aquaworld Resort Budapestet működtető cég tavaly majdnem százalékra pontosan az infláció mértékével tudta növelni a bevételét. Szép csinos összeget, 1,8 milliárd forintot tett ki az eredményük is. A fürdő működtetéséből tavaly 2,1 milliárd, a gyógyászati és wellness szolgáltatásokból 596 millió forint árbevételük származott. Azaz a bevételeik döntő részét a szálloda és a vendéglátás adta.

Aquaworld Budapest élményfürdő

1. Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. – Árbevétel: 22,9 milliárd forint

A 9 budapesti fürdőt és 2 szezonális strandot üzemeltető fürdővállalat tavalyi árbevétele annyi volt, mint az előtte lévő három szereplő – Aquaworld, Hungarospa, Aquaticum – árbevétele együtt. 2022-höz képest, hatalmas, 40 százalékos bővülést értek el az árbevétel terén. Az adózott eredményüket pedig 2,4 milliárdról 5,4 milliárd forintra, azaz több mint a duplájára növelték.

Zsigmondy Klubkártya

Hiányzó termálfürdők

Néhány népszerű fürdőről nincs a fentiekkel összevethető adat. Például sanszos, hogy bevételek terén a Hévízi Tófürdő ott van a Top 10-ben, de a patinás fürdőt nem egy gazdasági társaság, hanem a reumakórház működteti. (Mondjuk ebben hamarosan változás lesz). Az egerszalóki Saliris Resort, illetve a szegedi Napfényfürdő-Aquapolis pedig a Hunguest lánchoz tartozik, így róluk nem áll rendelkezésre külön adat.